Ադրբեջանը վստահեցրել է, որ «թույլ կտա» ՄԱԿ-ի փորձագետների խմբին «մի քանի օրվա ընթացքում» այցելել Լեռնային Ղարաբաղ, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականի գրասենյակը։
Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները նույնպես հնարավորություն կունենան այցելել Ղարաբաղ։ Մինչդեռ Ադրբեջանի կայծակնային ռազմական հարձակումից հետո տարածաշրջանը լքած հայերի թիվը հասել է գրեթե 90 հազարի։
Միացյալ Նահանգները և այլ երկրներ կոչ են արել Բաքվին թույլ տալ միջազգային դիտորդների մուտք գործել Ղարաբաղ՝ էթնիկ զտումների հետ կապված մտահոգությունների ֆոնին:

Азербайджан заверил, что «разрешит» группе экспертов ООН посетить Нагорный Карабах «в считанные дни», сообщает Reuters со ссылкой на аппарат советника азербайджанского президента.
Представители СМИ также получат возможность посетить Карабах. Между тем, число  армян, бежавших из региона после молниеносного военного наступления Азербайджана, достигло почти 90 000 человек.
Соединенные Штаты и другие страны призвали Баку допустить международных наблюдателей в Карабах на фоне опасений по поводу этнической чистки.