Վայոց ձորի, Սյունիքի մարզերում ԼՂ մեր հայրենակիցների առաջնային կարիքների գնահատմանը զուգահեռ ջանքերն առավել կենտրոնացվել են խոցելի խմբերին ծառայություններ տրամադրելուն: Խոսքը միայնակ տարեցներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներին համապատասխան խնամքի հաստատություններում տեղավորելու ուղղությամբ աշխատանքներին է վերաբերում: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ԱՍՀ նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
Այս պահի դրությամբ շուրջ 100 խնամքի կարիք ունեցող միայնակ տարեցներ, որոնց մեջ կան նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք, տեղավորվել են համապատասխան խնամքի կենտրոններում, որոնք գտնվում են ԱՍՀՆ-ի ենթակայության ներքո:
«Ավելի քան 20 առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաներ են տեղավորվել մեր խնամքի հաստատություններում, և ունենք որոշակի դեպքեր, որ առանց ուղեկցման երեխաներ ունենք, որոնք այս կամ այն պատճառով առողջապահական մեր գործընկերների վերահսկողության ներքո են, հիվանդանոցներում, պոլիկլինիկաներում»,- ասաց նախարարը՝ տեղեկացնելով, որ ծնողների հետ կապը պահվում է:
Առաջնային կարիքի արձանագրման հարթակում ժամը 14:00-ի դրությամբ ավելի քան 15300 կարիք է արձանագրվել, իսկ սոցիալական աջակցության քարտեզի հարթակում ավելի քան 180 սուբյեկտ, կազմակերպություն են իր առաջարկները ներկայացրել:

Along with the assessment of the primary needs of the displaced Karabakh compatriots in Vayots Dzor and Syunik Provinces, efforts have been focused more on providing services to vulnerable groups. It is about work aimed at placing single elderly people, persons with disabilities, children left without parental care in appropriate care institutions. Narek Mkrtchyan, Minister of Labor and Social Affairs of Armenia, told this to a press conference Friday.
As of now, about 100 single elderly people in need of care, including persons with disabilities, have been accommodated in proper care centers under the Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia.
"More than 20 children who are left without parental care have been placed in our care facilities, and we have certain cases of unaccompanied children, for one reason or another, who are under the supervision of our healthcare partners, in hospitals, polyclinics," said the minister, informing that the contact with parents is maintained.
As of 2pm Friday, more than 15,300 cases of need have been registered on the primary need registration platform, and more than 180 entities and organizations have submitted their proposals on the social support map platform.