Ադրբեջանցիներն ավերել են Հադրութի Ուխտաձոր գյուղի՝ Արցախյան ազատամարտին նվիրված հուշարձանը և խաչքարը: Այս մասին գրում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը:
«2023 թվականի սեպտեմբերի 7-ին թելեգրամյան ալիքներից մեկում տարածվեց մի տեսանյութ, որտեղ հստակ երևում է, որ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված Հադրութի շրջանում շարունակվում է հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։ Տեսանյութը հստակ արձանագրում է, որ ոչնչացված և գետնին է տապալված Արցախի Հադրութի շրջանի Ուխտաձոր գյուղի՝ Արցախյան ազատամարտին նվիրված հուշարձանը, ջարդուփշուր են արված հուշարձանի առանձին մասերը։ Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ, դեռևս 2021 թվականին, ադրբեջանական վանդալիզմի արդյունքում ոչնչացվել էր նույն մշակութային համալիրի մաս կազմող խաչքարը։ Այս շարունակական և միասնական շղթայի մաս կազմող գործողություններն ապացուցում են այն, որ մշակութային ժառանգության ոչնչացումն Ադրբեջանի կողմից հստակ մշակված ռազմավարություն է։
Մեր արձագանքը
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում մշակութային ժառանգությունը համարվում է մարդու ստեղծագործ մտքի բացառիկ արտահայտություն, որի ոչնչացումը կամ վնասումը ուղղակիորեն խախտում է մարդու/համայնքի անդամների մշակութային իրավունքները թեˊ պատերազմի ժամանակ, թեˊ պատերազմից հետո։
Միջազգային քրեական դատարանի 8-րդ հոդվածը օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը միջազգային ռազմական հանցագործություն է համարում․ «Արգելվում է դիտավորյալ ուղղորդել հարձակումները կրոնին, կրթությանը, արվեստին, գիտությանը կամ բարեգործական նպատակներին նվիրված կառույցների, պատմական հուշարձանների, հիվանդանոցների, վրա, եթե դրանք ռազմական թիրախներ չեն»:
Զինված բախումների ժամանակ և դրանից հետո՝ օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության ոչնչացումն արգելված է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2003 թ. ընդունված «Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման մասին հռչակագրով»։
Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրությունն իր 9-րդ հոդվածով նույնպես արգելում է մշակութային արժեքների ոչնչացման գործողությունները թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում»։

Azerbaijanis have been reported to have destroyed a monument and khachkar dedicated to the Artsakh Liberation War in the village of Ukhtadzor in the Hadrut region. This act of destruction was reported by by monumentwatch.org, an organization that monitors and advocates for the protection of cultural heritage in Artsakh (Nagorno-Karabakh).
According to the organization, a video shared on a Telegram channel on September 7, 2023, provided clear evidence of ongoing destruction of Armenian cultural heritage in the Hadrut region, which is now under Azerbaijani control. The video showed the deliberate destruction of the monument dedicated to the Artsakh Liberation War in Ukhtadzor village, with parts of the monument smashed. Additionally, it was noted that in 2021, a khachkar, also part of the cultural complex, was destroyed as a result of Azerbaijani vandalism.
These actions, which are part of a broader pattern, highlight that the destruction of cultural heritage appears to be a deliberate strategy employed by Azerbaijan. Such actions are not only detrimental to the cultural rights of the affected community but also violate international humanitarian law.
International law, including Article 8 of the International Criminal Court and the 2003 UNESCO "Declaration on Deliberate Destruction of Cultural Heritage," prohibit the deliberate targeting and destruction of cultural heritage, particularly in occupied territories during or after armed conflicts. Furthermore, Article 9 of the Second Protocol of 1999 to the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict specifically prohibits the destruction of cultural property in areas under enemy control.
The destruction of cultural heritage in Ukhtadzor village is a matter of grave concern and underscores the importance of protecting and preserving cultural sites in conflict-affected regions.