Իտալիան եւ պատերազմից բզկտվող Լիբիան շաբաթ օրը վերսկսել են կոմերցիոն ավիաչվերթները տասնամյա ընդմիջումից հետո, տեղեկացրել է The Associated Press-ը՝ հղում կատարելով Լիբիայի մայրաքաղաք Տրիպոլիի իշխանություններին։
MT522 չվերթը, որը կատարում է լիբիական Medsky Airways ավիափոխադրողը, թռել է Տրիպոլիի «Միթիգա» միջազգային օդանավակայանից դեպի Հռոմի «Լեոնարդո դա Վինչի-Ֆյումիչինո» օդանավակայան։
«Միթիգա» օդանավակայանի տվյալներով՝ հակառակ չվերթը վայրէջք է կատարելու Տրիպոլիում շաբաթ ցերեկը։ Հաջորդ չվերթները կկայանան շաբաթ եւ չորեքշաբթի օրերին։
Վարչապետ Աբդուլ-Համիդ Դբեյբայի կառավարությունը Տրիպոլիում ողջունել է թռիչքների վերսկսումը։
Իտալիան եւ արեւմտյան այլ երկրներ արգելել են թռիչքները Լիբիայից 2011թ. երկրի առաջնորդ Մուամար Քադաֆիի դաժան հաշվեհարդարից հետո։
Երկիրը դրանից հետո պառակտվել է մրցակցող կողմերի արեւելքում եւ արեւմուտքում, որոնցից յուրաքանչյուրին աջակցում են աշխարհազորայիններն ու օտարերկրյա կառավարությունները։
Քաոսի պայմաններում Լիբիան իրականացրել է ուղիղ չվերթներ սահմանափակ թվով երկրներ, ներառյալ քաղաքները հարեւան Եգիպտոսում եւ Թունիսում, ինչպես նաեւ Մերձավոր Արեւելքի այլ երկրներում, ինչպիսին Հորդանանն է։
Իտալիայի վարչապետ Ջորջիա Մելոնիի կառավարությունը հուլիսին չեղարկել էր Լիբիա քաղաքացիական ավիացիայի չվերթների 10-ամյա արգելքը։

Италия и раздираемая войной Ливия в субботу возобновили коммерческие авиарейсы впервые за десятилетие, сообщает The Associated Press со ссылкой на власти ливийской столицы Триполи.
Рейс MT522, выполняемый ливийским авиаперевозчиком Medsky Airways, вылетел из международного аэропорта Митига в Триполи в римский аэропорт Леонардо да Винчи-Фьюмичино.
По данным международного аэропорта Митига, обратный рейс должен был приземлиться в Триполи в субботу днем. В дальнейшем, согласно объявлению аэропорта Митига, между столицами Ливии и Италии будет выполняться один рейс туда и обратно по субботам и средам.
Правительство премьер-министра Абдул-Хамида Дбейбы в Триполи приветствовало возобновление полетов, разместив в социальных сетях фотографии, на которых пассажиры садятся на рейс, а официальные лица празднуют.
Италия и другие западные страны запретили полеты из Ливии после жестокой расправы над лидером страны Муаммаром Каддафи в 2011 году.
В последовавшими за этим беспорядками страна раскололась на соперничающие администрации на востоке и западе, каждую из которых поддерживали ополченцы и иностранные правительства.
В условиях хаоса Ливия осуществляла прямые рейсы в ограниченное число пунктов назначения, включая города в соседних Египте и Тунисе, а также в других странах Ближнего Востока, таких как Иордания.
Правительство премьер-министра Джорджии Мелони в июле отменило 10-летний запрет Италии на полеты гражданской авиации в Ливию.