Շաբաթ օրը արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են անցկացվում Սլովակիայում, նախկին վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, որը ռուսամետ եւ հակաամերիկյան հայտարարություններ է անում, հանդես է եկել արեւմտամետ սկսնակի դեմ, տեղեկացրել է The Associated Press-ը։
59-ամյա նախկին վարչապետը եւ նրա «Smer» կուսակցությունը խոստացել են դադարեցնել Ուկրաինային Սլովակիայի ռազմական աջակցությունը, եթե իշխանություն վերադառնալու նրա փորձը հաջողվի։
«Smer»-ի գլխավոր մրցակիցը «Առաջադեմ Սլովակիա» լիբերալ կուսակցությունն է, որն ստեղծվել է 2017թ. եւ որը գլխավորում է 39-ամյա Միխալ Սիմեցկին։ Նա Եվրախորհրդարանի անդամ է։
Խոսելով մրցակցի մասին՝ Ֆիցոն շաբաթ օրն ասել է, որ կցանկանար, որ իր երկիրը չկառավարեին «սիրողական մակարդակի» մարդիկ քաղաքականությունում։
Ֆիցոն, որը վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 2006-2010 եւ 2012-2018թթ., կողմնակից չէ Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին, կասկածում է, թե արդյոք Ուկրաինան կկարողանա հետ մղել ռուսական զորքերը, եւ ցանկանում է արգելակել Ուկրաինայի մուտքը ՆԱՏՕ։
Նա առաջարկում է, որ Կիեւին զենք ուղարկելու փոխարեն ԵՄ-ն եւ ԱՄՆ-ն օգտագործեն իրենց ազդեցությունը, որպեսզի ստիպեն Ռուսաստանին եւ Ուկրաինային փոխզիջումային խաղաղ համաձայնագիր կնքել։
«Առաջադեմ Սլովակիա» կուսակցությունը, իր հերթին, երկրի ապագան տեսնում է ԵՄ-ին եւ ՆԱՏՕ-ին ամուր անդամակցության մեջ։
Կուսակցությունը խոստացել է  շարունակել աջակցությունն Ուկրաինային։ Նա նաեւ կողմ է ԼԳԲՏ-հանրույթին, ինչը հազվադեպ բան է երկրի հիմնական կուսակցությունների շրջանում, երկիր, որը պահպանողական հռոմեական կաթոլիկության հենարանն է։
Գերմանիայի պաշտպանության ծախսերը 2024 թվականին կգերազանցեն ՀՆԱ-ի 2%-ը
Պաշտպանական ծախսերը երկրի ՀՆԱ-ի երկու տոկոսի չափով նախատեսված են ՆԱՏՕ-ի պայմանագրով...
Միրզոյանն ու Կոլոմինան քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերությունը
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Կովկասի…
Սթոլթենբերգ. Ուկրաինան ավելի մոտ է ՆԱՏՕ-ին, քան երբևէ
Արտգործնախարարները նաև քննարկել են Ուկրաինայի՝ Դաշինքին անդամակցելու ուղին և առաջարկություններ են...
Շվեդիայի ԱԳ նախարար. Թուրքիան ակնկալում է վավերացնել ՆԱՏՕ-ին Շվեդիայի դիմումը «մի քանի շաբաթվա ընթացքում»
Ես երկկողմանի հանդիպում եմ ունեցել իմ թուրք գործընկերոջ հետ, նա ինձ ասաց, որ ակնկալում է, որ վավերացումը...

Избиратели в Словакии голосуют в субботу на досрочных парламентских выборах, на которых бывший премьер-министр Роберт Фицо, проводивший кампанию с пророссийскими и антиамериканскими заявлениями, выступил против прозападного новичка, сообщает The Associated Press.
Бывший 59-летний премьер-министр Роберт Фицо и его партия «Smer» пообещали прекратить военную поддержку Словакией Украины, если его попытка вернуться к власти окажется успешной.
Главным соперником «Smer» является «Прогрессивная Словакия», либеральная партия, созданная в 2017 году и возглавляемая 39-летним Михалом Симецкой, членом Европейского парламента.
Говоря о своем сопернике, Фицо заявил в субботу, что хотел бы, чтобы его страной не управляли «любители»  без опыта в политике.
Фицо, занимавший пост премьер-министра с 2006 по 2010 год и снова с 2012 по 2018 год, выступает против санкций ЕС в отношении России, сомневается, сможет ли Украина вытеснить вторгшиеся российские войска, и хочет заблокировать вступление Украины в НАТО.
Он предлагает, чтобы вместо отправки оружия Киеву ЕС и США использовали свое влияние, чтобы заставить Россию и Украину заключить компромиссное мирное соглашение.
В свою очередь партия «Прогрессивная Словакия» видит будущее страны прочно связанным с ее существующим членством в ЕС и НАТО.
Партия пообещала продолжать поддержку Словакией Украины. Она также выступает за права ЛГБТ-сообщества,  что является редкостью среди основных партий в стране, которая является оплотом консервативного римского католицизма.
Глава МИД России попросил журналистку немецкого Deutsche Welle не искажать его слова о судьбе ОБСЕ
Я знаю, что у вас в Германии принято, чтобы члены правительства разжевывали журналистам, что им писать...
Расходы Германии на оборону в 2024 году превысят 2% ВВП
Выполнить это условие ранее неоднократно призывал …
Мирзоян и Коломина обсудили партнерство Армения-НАТО
Встреча состоялась на полях 30-й сессии Совета министров иностранных дел стран ОБСЕ…
Глава МИД Швеции: Турция рассчитывает ратифицировать заявку Швеции в НАТО «в течение нескольких недель»
«У меня была двусторонняя встреча с моим турецким коллегой, он сказал мне, что ожидает, что ратификация состоится в течение нескольких недель…
Столтенберг: Украина ближе к НАТО, чем когда-либо прежде
«Россия сейчас слабее в политическом, военном и экономическом отношении… год за годом Москва отдает свое будущее в залог Пекину», — сказал он, заключив, что «все это подчеркивает стратегическую ошибку Путина при вторжении на Украину»…