Արցախցի 74-ամյա Լարիսա Գաբրիելյանը ծնունդից մեկ օր անց ստիպված է եղել լքել իր տունը
Սեպտեմբերի 18-ին Լարիսա Գաբրիելյանը դարձավ 74 տարեկան, իսկ հաջորդ օրը նա ստիպված էր լքել Ասկերանի շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում գտնվող իր տունը:
Արացխի երեք պատերազմները վերապրած կինը խոստովանել է, որ հենց վերջինն է եղել ամենադաժանը, թեեւ առաջին պատերազմի ժամանակ կորցրել է ամուսնուն:
Սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Սառնաղբյուր գյուղն ամբողջությամբ ավերվել է։ Լարիսա Գաբրիելյանը հստակ հիշում է այդ ողբերգական օրվա իրադարձությունները։
«Առավոտյան լսեցինք մի քանի պայթյունների ձայներ, հետո նստեցինք ճաշելու, իսկ հետո նորից լսվեցին կրակոցների ձայներ, որոնք աստիճանաբար սկսեցին ուժեղանալ։ Սկզբում թաքնվեցին լոգարանում, որտեղ թվում էր, թե համեմատաբար անվտանգ է։ Բայց քիչ անց տունը սկսեց ցնցվել հարվածից։ Դրանից հետո որդիս առաջարկեց լքել տունը, գնալ գյուղապետարանի շենք։  Տղաս գնաց մի ճանապարհով, իսկ մենք ՝ մյուսով։  Որդիս, որը մեկ այլ ճանապարհով է գնացել, մեկ այլ տղայի հետ հայտնաբերել է վիրավոր զինվորներին»,-պատմում է կինը։
Գյուղապետը վիրավորներին տարհանել է խաղաղապահների մոտ, իսկ հետո վերադարձել է բնակիչներին տարհանելու համար, սակայն բոլորին նույն մեքենայով դուրս բերել չի կարողացել:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն օրերս հայտնել էր, որ փոքր գյուղում բնակվող 76 մարդուց 5-ը սպանվել է, եւս 15 բնակիչ վիրավորվել է, իսկ 4-ը՝ գերեվարվել։ Հինգ սպանվածներից երեքը երեխաներ են՝  Դավիթ Ալեքսանյանը եւ եղբայրներ Միքայել եւ նվեր Ղազարյանները: Այսօր՝ սեպտեմբերի 30-ին, Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում տեղի ունեցավ երկու եղբայրների հուղարկավորությունը: Դավիթին հուղարկավորել էին մի քանի օր առաջ։
Լարիսա Գաբրիելյանի վեց հոգանոց ընտանիքը բնակություն է հաստատել Արարատի մարզի Սայաթ-Նովա գյուղում:
Կինը համակված է անորոշության զգացումով, նա չգիտի, թե ինչ ապագա է սպասում իր ընտանիքին, որը հայրենի գյուղում թողել է տուն, մեքենա, տրակտոր, սերմնացան եւ այլ ունեցվածք:
«Պատրաստվում էի ամուսնացնել թոռներիս, օժիտը պատրաստ էր։ Հնարավո՞ր է ապրել կենդանիների հետ: Հայրենիք չկա, պրծալ ա հայրենիքը,  այլապես մենք այնտեղ կլինեինք»,-փաստում է Լարիսա Գաբրիելյանը։

18 сентября Лариса Габриелян исполнилось 74 года, а на следющий день она вынужденно была покинуть свой дом в деревне Сарнахпюр в Аскеранском районе.
Пережившая три арацхаские войны женщина призналась, что именно последняя была самой жестокой, хотя во время первой войны она потеряла мужа.
В результате азербайджанской агрессии 19 сентября деревня Сарнахпюр была полностью разрушена. Лариса Габриелян отчетливо помнит события того трагического дня.
«Утром услышали звуки нескольких взрывов, затем сели покушать, а потом вновь раздались звуки выстрелов, которые постепенно стали усиливаться. Сначала спрятались в ванной комнате, где, казалось, было относительно безопасно. Но чуть позже дом начал сотрясаться от удара. После этого сын предложил покинуть дом, отправиться к зданию администрации села и принять решение об эвакуации. Сын отправился под одной дороге, а мы – по другой. Как только вышли из дома, сын, отправившийся другой дорогой, вместе с другим парнем обнаружил раненых солдат», – рассказала она.
Глава села эвакуировал раненых к миротворцам, а потом вернулся, чтобы эвакуировать жителей, но всех на одной машине вывезти не смог.
Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян ранее сообщил, что из проживающих в маленьком селе 76 человек пятеро были убиты, еще 15 жителей было ранено, а четверо попали в плен. Трое из пятерых убитых — дети — Давид Алексанян и братья Микаэл и Нвер Казаряны. Сегодня, 30 сентября, в городе Масис Араратской области Армении прошли похороны двух братьев. Давида похоронили несколькими днями ранее.
Жители деревни вдевятером, все голодные и истощенные, двое суток ехали в одной машине.
Семья Ларисы Габриелян из шести человек поселилась в селе Саят-Нова Араратской области.
Женщину переполняет чувство неопределенности, она не знает, какое будущее ждет ее семью, которая в родном селе оставила дом, машину, трактор, рядовую сеялку и другое нажитое имущество.
«Собиралась женить внуков, и приданое было готово. Уже два раза возвращались, больше не собираемся возвращаться. Со зверями разве возможно жить? Родины нет, родина закончилась, иначе мы были бы там», – констатировала Габриелян.