Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսին՝ Անկախության օրվա առթիվ, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Սրտանց շնորհավորում եմ Կիպրոսի Հանրապետության Անկախության օրվա առթիվ։
Հայաստանը կարևորում է բարեկամ Կիպրոսի հետ եղբայրական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ամրապնդումը։ Երկու երկրների միջև տարբեր մակարդակներով հանդիպումների ինտենսիվությունը վկայում է առկա փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով առավել ընդլայնելու մեր հաստատուն հանձնառության մասին:
Ընդհանուր պատմամշակութային հարուստ ժառանգության և նույնական արժեհամակարգի վրա խարսխված երկու եղբայրական ժողովուրդների ավանդական բարեկամական հարաբերությունները սերտ համագործակցության շնորհիվ շարունակում են ամրանալ՝ ռազմավարական համագործակցության հիմք հանդիսա-նալով:

Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of the Republic of Cyprus, Nikos Christodoulides, on the occasion of Independence Day, PM’s Press Service reports.
Christodoulides, on the occasion of Independence Day. The message particularly reads as follows,
"I heartily congratulate you on the Independence Day of the Republic of Cyprus.
Armenia attaches importance to the continuous development and strengthening of fraternal relations with friendly Cyprus. The intensity of meetings between the two countries at different levels testifies to our firm commitment to further expand the existing mutually beneficial cooperation in all directions.
The traditional friendly relations of the two fraternal peoples, anchored on a common historical and cultural rich heritage and shared value system, continue to strengthen thanks to close cooperation, becoming the basis of strategic cooperation.
I am sure that thanks to joint efforts, the cooperation of our countries in the bilateral and multilateral formats will be further strengthened in the future for the benefit of the two friendly peoples,” the message reads.