Ի հավելումն HIMARS համազարկային կրակի հրթիռային համակարգերի կայանքների, Էստոնիան ԱՄՆ-ից կգնի նաև ATACMS «երկիր-երկիր» հեռահար  հրթիռներ, տեղեկացնում  է ERR-ը։
Էստոնիան ԱՄՆ-ի հետ պայմանագիր է ստորագրել անցյալ տարվա դեկտեմբերին HIMARS արձակման կայանքներ, հրթիռներ և այլ անհրաժեշտ սարքավորումներ գնելու վերաբերյալ։ Մատակարարումը  տեղի կունենա  2025 թվականի ընթացքում։ Զինամթերքը ներառում է նաև հեռահար ATACMS կամ բանակային մարտավարական հրթիռներ, որոնք կարող են խոցել թիրախները մինչև 300 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Ուկրաինան նույնպես ԱՄՆ-ից սպասում է ATACMS-իմատակարարումների։ Համապատասխան որոշման ձգձգումը սկզբում ամերիկացիները հիմնավորում էին փոքր ռեզերվներով։ ԱՄՆ բանակը 2007 թվականին ավարտել է ATACMS ծրագիրը և այս տարի կսկսի հրթիռների փուլային  դուրսբերումը, հայտնում է Washington Post-ը:

Наряду с пусковыми установками реактивных систем залпового огня HIMARS Эстония закупит у  США также  дальнобойные ракеты  класса «земля—земля» ATACMS, сообщает  ERR .
Эстония подписала соглашение с США на закупку пусковых установок, ракет и другого необходимого оборудования HIMARS в декабре прошлого года. Поставки состоятся в течение 2025 года. В боекомплект также входят ATACMS большой дальности, или армейские тактические ракеты, которые могут поражать цели на расстоянии до 300 километров.
«Наш заказ, в частности, включает в себя луну М-57, которая является новейшей луной и ее дальность стрельбы составляет 300 километров», — сказал директор центра оборонных инвестиций страны Магнус Саар.
Украина также ждет ATACMS из США. Поначалу американцы оправдывали задержку соответствующего решения небольшими резервами. По данным Washington Post, армия США завершила программу ATACMS в 2007 году и начнет поэтапный отказ от ракет в этом году.