ՄԱԿ առաքելության այցն Արցախ արդեն ուշացած է, ինչպես նաեւ մյուս մարդասիրական բոլոր կազմակերպությունների այցը, դա ձեւական բնույթ է կրում, քան թե բովանդակային: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Հունան Թադեւոսյանը` մեկնաբանելով ՄԱԿ առաքելության ուշացած այցն արդեն հայաթափված Արցախ:
«Ես կամավորական աշխատանք եմ կատարել, ինչքան մարդ եղել է նկուղներում, թեկուզ հոգեկան հիվանդություններ ունեցող, որ չեն հասկանում՝ ինչ է կատարվում, իմ ձեռքով նստացրել եմ ավտոբուս, հանել ենք Ստեփանակերտից: Սոցիալական ցանցերով ինֆորմացիա էր պտտվում, որ 7 երեխաներով մայր է մնացել, ամուսիններ, նորից ենք պտտվել ամբողջ քաղաքով, ոչ մեկին չենք գտել: Հիմնական բնակչություն չի մնացել Ստեփանակերտում, եթե լինեն՝ մատների վրա հաշված մարդիկ: Իմ տեղեկություններով՝ դեռ Արցախում են գտնվում նախկին նախագահները եւ քաղաքական ղեկավարությունը»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր առավոտյան հայտնի դարձավ, որ ՄԱԿ առաքելությունը Ադրբեջանի ուղեկցությամբ մուտք է գործել հայաթափված Արցախ:
Նշենք, որ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին նախաձեռնեց լայնածավալ ռազմական հարձակում, այն տեւեց մեկ օր, որից հետ խաղաղապահների միջնորդությամբ Արցախի քաղաքական ղեկավարությունը համաձայնեց Ադրբեջանի պահանջները իրականացնել:
Արցախն ամբողջապես հայաթափվեց, քանի որ բնակչությունը հնարավոր չի համարում Ադրբեջանի կազմում խաղաղ ինտեգրացիայի վերաբերյալ հավաստիացումներին:

Визит миссии ООН в Арцах уже запоздал, как и визит всех других гуманитарных организаций, он носит скорее формальный, чем содержательный характер. Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщил начальник управления информации и связей с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Унан Тадевосян, комментируя запоздалый визит миссии ООН в уже зачищенный от армян Арцах.
«Я занимался волонтерской работой. Сколько людей находились в подвалах, даже психически больных, которые не понимали, что происходит, я своими руками сажал в автобус, мы вывозили их из Степанакерта. В соцсетях ходила информация, что осталась мать с 7 детьми, муж и жена, мы еще раз обошли весь город, но никого не нашли. В Степанакерте не осталось основного населения, а если и есть, то это люди, которых можно пересчитать по пальцам. По моей информации, бывшие президенты и политическое руководство все еще находятся в Арцахе», - сказал он.
Напомним, сегодня утром стало известно, что миссия ООН в сопровождении Азербайджана въехала в обезлюдевший Арцах.
Отметим, что 19 сентября Азербайджан инициировал широкомасштабное военное нападение, оно продолжалось сутки, после чего политическое руководство Арцаха согласилось реализовать требования Азербайджана при посредничестве миротворцев.
Армяне полностью покинули Арцах, поскольку население не считает реалистичными заверения о мирной интеграции в составе Азербайджана.
Президент Арцаха подписал указ, согласно которому Республика Арцах с 1 января прекращает свое существование.