Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումը, բնաջնջումը և զանգվածային արտագաղթը որակել է «արդարության հաղթանակ»։
Ըստ նրա, «30 տարվա օկուպացիայից հետո Ղարաբաղը, որը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք է, ազատագրվեց, և արդարությունը հաղթեց», հաղորդում է Anadolu-ն։
Այս կապակցությամբ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ Անկարան միջազգային ասպարեզում դրսևորվել է «որպես վստահելի գործընկեր»։
«Մեր բոլոր եղբայրները՝ Ղարաբաղից մինչև Լիբիա, Սիրիայից մինչև Սոմալի, լավ գիտեն, թե որքան արժեքավոր և կարևոր է Թուրքիայի բարեկամությունը։ Չկա մի երկիր, հասարակություն կամ կառույց, որը թշնամական քաղաքականություն վարի Թուրքիայի նկատմամբ և արդյունքում շահի դրանից»,- ասել է նա։

Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, during a speech in parliament, described the ethnic cleansing, extermination and mass exodus of Armenians from Nagorno-Karabakh as “the triumph of justice.”
According to him, “after 30 years of occupation, Karabakh, which is the internationally recognized territory of Azerbaijan, was liberated and the justice triumphed,” Anadolu reports.
In this regard, the Turkish President said that Ankara has established itself in the international arena “as a reliable partner.”
“All our brothers, from Karabakh to Libya, from Syria to Somalia, know very well how valuable and important Turkey’s friendship is. There is no country or society or structure that would pursue a hostile policy towards Turkey and ultimately benefit from it,” he said.