Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումը, բնաջնջումը և զանգվածային արտագաղթը որակել է «արդարության հաղթանակ»։
Ըստ նրա, «30 տարվա օկուպացիայից հետո Ղարաբաղը, որը Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածք է, ազատագրվեց, և արդարությունը հաղթեց», հաղորդում է Anadolu-ն։
Այս կապակցությամբ Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, որ Անկարան միջազգային ասպարեզում դրսևորվել է «որպես վստահելի գործընկեր»։
«Մեր բոլոր եղբայրները՝ Ղարաբաղից մինչև Լիբիա, Սիրիայից մինչև Սոմալի, լավ գիտեն, թե որքան արժեքավոր և կարևոր է Թուրքիայի բարեկամությունը։ Չկա մի երկիր, հասարակություն կամ կառույց, որը թշնամական քաղաքականություն վարի Թուրքիայի նկատմամբ և արդյունքում շահի դրանից»,- ասել է նա։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе выступления в парламенте описал этническую чистку, уничтожение и  массовый исход армян из Нагорного Карабаха, как «торжество справедливости».
По его словам, «спустя 30 лет оккупации Карабах, который является международно признанной территорией Азербайджана, был освобожден и справедливость восторжествовала», передает Anadolu.
В связи с этим президент Турции заявил, что Анкара зарекомендовала себя на международной арене «в качестве надежного партнера».
«Все наши братья, от Карабаха до Ливии, от Сирии до Сомали, очень хорошо знают, насколько ценна и важна дружба Турции. Нет страны или общества или структуры, которые проводили бы враждебную политику в отношении Турции и получали бы в итоге от этого выгоду», -сказал он.