Քրդստանի բանվորական կուսակցությանը (ՔԲԿ) մոտ կանգնած ANF լրատվական կայքը հայտնել է, որ հարձակումն իրականացրել է «Անմահների գումարտակ» կոչվող խումբը՝ վկայակոչելով ՔԲԿ-ի հայտարարությունը։
Հայտարարության մեջ ռմբակոծությունը բնութագրվում է որպես «մահապարտ հարձակում», որը ծրագրվել է խորհրդարանի բացման համար և իրականացվել «մեր թիմի՝ մեր անմահների գումարտակի կողմից»:
ՔԲԿ-ն իր հայտարարության մեջ նաև մեղադրում է Թուրքիային քրդերի դեմ քիմիական զենք կիրառելու և պատերազմական այլ հանցագործությունների մեջ։ Նշվում է, որ թուրքական իշխանությունների հայտարարություններն իրենց կողմից զոհեր չլինելու մասին սուտ են։
Ավելի վաղ թուրքական լրատվամիջոցները հայտնել էին Անկարայի կենտրոնական հրապարակում՝ կառավարական շենքերի մոտ որոտած պայթյունների մասին։ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Ալի Երլիքայան կիրակի օրը հայտարարել է, որ երկու «ահաբեկիչ» է պայթյուն իրականացրել Անկարայում՝ նախարարությունների շենքերի դիմաց։
Ըստ նրա՝ նրանցից մեկը զոհվել է պայթյունից, իսկ մյուսը «վնասազերծվել է»։ Միաժամանակ, թուրք նախարարի խոսքով, վիրավորվել է երկու ոստիկան։

Новостной сайт ANF, близкий к Рабочей партии Курдистана (РПК), сообщил, что нападение совершила группа под названием «Батальон бессмертных», ссылаясь на заявление РПК.
В заявлении взрыв был описан как «атака смертника», запланированная на открытие парламента и осуществленная «нашей командой, связанной с нашим батальоном бессмертных».
В своем заявлении РПК также обвиняет Турцию в применении химического оружия против курдов и других военных преступлениях. При этом отмечается, что утверждения турецких властей об отсутствии жертв с их стороны являются ложью.
Ранее турецкие СМИ сообщили о взрывах на центральной площади в Анкаре, недалеко от правительственных зданий. Министр внутренних дел Турции Али Ерликая заявил в воскресенье, что два «террориста» совершили взрыв перед зданиями министерства в Анкаре.
По его словам, один из них погиб при взрыве, а другой был «нейтрализован». При этом по словам турецкого министра, получили ранения двое полицейских.