Թուրքիան դիտարկում է Ուկրաինային Bayraktar Akincі անօդաչուներ տրամադրելու հարցը։ Այս մասին հայտնել է Baykar-ների արտադրող ընկերության գլավոր տնօրեն Հալուք Բայրաքթարը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Ինչ վերաբերում է Bayraktar Akinci-ներին, հարցը դիտարկման փուլում է»,- ասել է նա «Ազատություն» ռադիոյի հարցազրույցում։
Բայրաքթարի խոսքով՝ Ուկրաինայում այս կամ այն տեսակի անօդաչու թռչող սարք արտադրելու համար ընկերությունը պետք է ունենա Թուրքիայի կառավարության թույլտվությունը։ «Պաշտպանական համագործակցությունում անհրաժեշտ են պետական թույլտվություններ, իսկ մենք ունենք այդ թույլտվությունը։ Ուստի, Akinci-ների հարցը դիտարկման գործընթացում է, ահա թե ինչ կարող եմ ասել այդ առիթով»,- ավելացրել է ընկերության ղեկավարը։
Սեպտեմբերի 29-ին Կիեւում, պաշտպանական արդյունաբերությունների առաջին համաժողովում Բայրաքթարը հայտնել էր Ուկրաինայում 1,5 տարի հետո Bayraktar անօդաչուներ արտադրող գործարանի շինարարությունն ավարտելու ծրագրերի մասին։ Նրա խոսքով՝ ընկերությունն ընդհանուր առմամբ Ուկրաինայում կներդնի մոտ 100 մլն դոլար։ Այդ միջոցները, գործարանի կառուցումից բացի, կուղղվեն Ուկրաինայում ընկերության սպասարկման կենտրոնի եւ գլխավոր գրասենյակի կարիքների ապահովմանը, նշել է նա։

Turkey is considers supplying Bayraktar Akinci drones to Ukraine, according to Haluk Bayraktar, the CEO of Baykar, the company manufacturing Bayraktar drones. Bayraktar made this announcement in an interview with Azatutyun Radio, as reported by TASS.
He stated that the matter is currently under review, emphasizing that the Turkish government's permission is required for a company to produce a specific type of drone in Ukraine. He also said that defense cooperation required state permits, and they had that permit. Therefore, the issue of Akinci is in the process of consideration, he added.
Bayraktar also disclosed plans to complete the construction of a Bayraktar drone manufacturing plant in Ukraine within 1.5 years. The company intends to invest approximately $100 million in Ukraine, which will cover the construction of the factory, the needs of the company's service center, and its head office in Ukraine, he explained.