Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի այցը Իրան առիթ դարձավ Իսլամական Հանրապետության համար՝ արտահայտելու իր տեսակետը կովկասյան տարածաշրջանում հակամարտությունները տարածաշրջանային ներուժի միջոցով լուծելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին, փոխանցում է IRNA-ն։
Նրա խոսքով, այցը տեղի է ունեցել երկու հարեւան երկրների միջև բանակցությունների և շփումների շարունակության շրջանակներում՝ երկկողմ հարաբերությունների և կովկասյան տարածաշրջանում զարգացումների վերանայման նպատակով։
Նրա խոսքով, Իրանը մեծ նշանակություն է տալիս Կովկասում տիրող իրավիճակին, և հայ պաշտոնյայի այցն Իրան կայացել է այդ հարցերը քննարկելու նպատակով։ Նա նշել է, որ Թեհրանը ողջունում է Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ հակամարտությունների դադարեցումը, ընդգծելով, որ Իրանը դեմ է միջազգային եւ աշխարհաքաղաքական սահմանների ցանկացած փոփոխության։
Ինչ վերաբերում է «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիրաբդոլլահյանի վերջին հայտարարություններին, նա ասել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը հավատարիմ է տրանսպորտային ցանցերի զարգացմանը, որոնք օգուտներ կբերեն տարածաշրջանի բոլոր երկրներին, սակայն դեմ է միջազգային սահմանների փոփոխությանը և արտատարածաշրջանային միջամտությանը:
«Իրանի դիրքորոշումը տարածաշրջանի սահմանների վերաբերյալ միանգամայն պարզ է. Մենք բազմիցս արտահայտել ենք մեր տեսակետը։ Մենք հավատում ենք, որ բոլոր կողմերի պատասխանատու ջանքերը պետք է լուծեն վեճերը քաղաքական և խաղաղ ճանապարհով բանակցությունների միջոցով»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Իրանը պատրաստ է անել հնարավոր ամեն ինչ Կովկասում խնդիրները լուծելու համար։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչը պատրաստվում է այցելել Իրան, այցի ստույգ ժամկետը կհայտարարվի իր ժամանակին։ Նա նաև ասել է, որ ծրագրված այցից բացի, ներկայումս ընթանում են երկկողմ քննարկումներ մի շարք հարցերի շուրջ՝ նշելով, որ դրանցից առանցքային են Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան աշխատանքի վերսկսումը և կովկասյան տարածաշրջանում զարգացումները։

Визит секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна в Иран стал возможностью для Исламской Республики выразить свою точку зрения на решение конфликтов в Кавказском регионе через региональный потенциал. Об этом заявил официальный представитель МИД ИРИ Насер Канаани, передает ИРНА.
По его словам, визит состоялся в рамках продолжения переговоров и контактов между двумя соседними странами по рассмотрению двусторонних отношений и развития событий в кавказском регионе.
По его словам, Иран придает важное значение ситуации на Кавказе, и визит армянского чиновника в Иран состоялся для обсуждения этих вопросов. Он отметил, что Тегеран приветствует прекращение конфликтов между Баку и Ереваном, подчеркнув, что Иран против любого изменения международных и геополитических границ.
Что касается последних замечаний министра иностранных дел Ирана Хосейна Амирабдоллахяна по поводу «Зангезурского коридора», он сказал, что Исламская Республика стремится к развитию транспортных сетей, которые обеспечат выгоды всем странам региона, но  против изменения международных границ и внерегионального вмешательства. «Позиция Ирана относительно границ региона достаточно ясна. Мы неоднократно выражали свою точку зрения. Мы верим в необходимость ответственных усилий всех сторон разрешать споры в рамках переговоров политическими и мирными методами», - отметил он, добавив, что Иран готов сделать все возможное для решения проблем на Кавказе.
По его словам, официальный представитель Азербайджана собирается посетить Иран, точная дата визита будет объявлена в свое время. Он также сообщил, что помимо запланированного визита в настоящее время ведутся двусторонние обсуждения по ряду вопросов, отметив, что ключевыми среди них являются возобновление работы посольства Азербайджана в Тегеране и развитие событий в кавказском регионе.