Բունդեսթագի եվրոպական գործերի կոմիտեի ղեկավար Անտոն Հոֆրայթերը Եվրամիությանը կոչ է արել պատժամիջոցներ մտցնել Ադրբեջանի դեմ։
«Ադրբեջանի հետ գազի մատակարարման պայմանագրերը պետք է վերանայվեն անհապաղ»,- ասել է Հոֆրայթերը table.media պորտալին։ Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն պետք է արագ որոշում կայացնի Ադրբեջանի դեմ պատժիչ միջոցների մասին։
«Մենք չպետք է կրկնենք Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունների սխալները եւ կախյալ դառնանք ավտոկրատիայից միայն այն բանի համար, որպեսզի հետո մի կողմ քաշված մնանք, մինչեւ որ ավտոկրատիան դաժանաբար հարձակվի մարդկանց վրա»,- ասել է Հոֆրայթերը՝ նկատի ունենալով Ադրբեջանի հետ համաձայնեցված գազի մատակարարումները։ Նա նաեւ կոչ է արել մեծացնել ԵՄ առաքելությունը տեղերում՝ արցախահայության պաշտպանության համար։

Глава комитета по европейским делам Бундестага Антон Хофрайтер призвал Евросоюз ввести санкции в отношении Азербайджана.
«Контракты с Азербайджаном на поставку газа должны быть пересмотрены немедленно», - сказал Хофрайтер порталу table.media. По его словам, ЕС должен быстро принять решение о карательных мерах против Азербайджана.
«Мы не должны повторять ошибки наших отношений с Россией и становиться зависимыми от автократии только для того, чтобы потом оставаться в стороне, пока автократия жестоко нападает на людей», - сказал Хофрайтер, имея в виду поставки газа, согласованные с Азербайджаном . Он также призвал к увеличению миссии ЕС на местах для защиты армян Арцаха.