Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Գրանթ Շապսը հերքել է տեղեկություններն այն մասին, որ թագավորական նավատորմը կարող է օգնել Սև ծովում ուկրաինական հացահատիկ և այլ սննդամթերք տեղափոխող առևտրային նավերի պաշտպանությանը:
Հանգստյան օրերին, նախարարի հետ հարցազրույցից հետո, Sunday Telegraph-ը տեղեկացրել է, որ «Բրիտանական թագավորական նավատորմը կարող է դեր խաղալ առևտրային նավագնացությունը Սև ծովում ռուսական հարձակումներից պաշտպանելու գործում»: Որոշ կայքեր դա մեկնաբանեցին որպես նախարարի պարտավորություն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին նախորդ շաբաթ Կիև կատարած այցի ժամանակ, սակայն Շապսը երկուշաբթի ասաց, որ դա այդպես չէ:
«Չեմ կարծում, որ ես այդ զրույցն եմ ունեցել նախագահ Զելենսկու հետ», - ասել է Շապսը: Նա հավելել է, որ չի սպասում, որ թագավորական նավատորմը կներգրավվի սև ծովի պարեկային գործողություններում, թեև նա ասել է, որ Բրիտանիան և այլ երկրներ կարող են խորհրդատվական դեր խաղալ՝ օգնելու Ուկրաինային բացել սննդամթերքի արտահանումը:
Նա ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիան հավատարիմ է մնում Կիևին երկարաժամկետ աջակցությանը: «Չեմ կարծում, որ [ուկրաինացի ղեկավարները] կասկածում են, որ մեր հանձնառությունը շարունակվում է»,- հավելել է նա։

Министр обороны Великобритании Грант Шаппс опроверг сообщения о том, что Королевский флот может помочь защитить коммерческие суда, перевозящие украинское зерно и другие продукты питания, в Черном море.
На выходных, после интервью с министром, газета Sunday Telegraph сообщила, что «британский Королевский флот может сыграть роль в защите коммерческих судов от атак России в Черном море». Некоторые веб-сайты восприняли это как обязательство, данное министром президенту Украины Владимиру Зеленскому во время его визита в Киев на прошлой неделе, однако Шаппс заявил в понедельник, что это не так.
«Я не думаю, что у меня был такой разговор с президентом Зеленским», — сказал Шаппс. Он добавил, что не ожидает, что Королевский флот будет участвовать в патрулировании Черного моря, хотя и сказал, что Великобритания и другие страны могут сыграть консультативную роль, чтобы помочь Украине открыть экспорт продуктов питания.
Он подчеркнул, что Великобритания по-прежнему привержена долгосрочной поддержке Киева. «Я не думаю, что [украинские лидеры] сомневаются в том, что наши обязательства продолжаются», — добавил он.