Լեռնային Ղարաբաղից հայերի գրեթե լիակատար արտագաղթից մոտ 24 ժամ անց Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը պաշտոնապես հրապարակեց հայերի «վերաինտեգրման» ծրագիրը։ Փաստաթուղթը բաղկացած է հինգ կետից. հինգից առաջին կետում հեղինակներն ընդգծում են, որ հայերի «վերաինտեգրումը» տեղի կունենա «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության սկզբունքների հիման վրա»։
Բաքվի հրապարակած պլանի համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը պետք է ամբողջությամբ զինաթափվեն, իսկ տեղում հասարակական կարգի պահպանությունը կիրականացնի ադրբեջանական ոստիկանությունը։ «Տեղի բնակչությունը կարող է ներգրավվել ներքին գործերի մարմինների աշխատանքում»,- նշվում է փաստաթղթում։ Փաստաթղթի համաձայն՝ Լեռնային Ղարաբաղը կառավարվելու է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչների միջոցով։ Բացի այդ, Ղարաբաղում «ընտրությունների միջոցով կձևավորվեն ՏԻՄ մարմիններ»։
Տնտեսական ոլորտում Ղարաբաղը ներառված է մանաթի գոտում, գյուղացիները կարող են ազատվել բոլոր հարկերից, բացի հողի հարկից։ Ինչ վերաբերում է լեզվական քաղաքականությանը, ապա, դատելով հրապարակված փաստաթղթից, հայոց լեզուն Լեռնային Ղարաբաղում հատուկ կարգավիճակ չի ունենա։ «Պայմաններ կստեղծվեն հայոց լեզվի օգտագործման համար»,-այս ամենը գրված է Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի հրապարակած փաստաթղթում։
Պաշտոնական Բաքվի հրապարակած փաստաթուղթը չի պատասխանում հիմնական հարցին՝ ո՞ւմ համար է այն նախատեսված, եթե Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հայեր գրեթե չեն մնացել։

Примерно через 24 часа после практически полного исхода армян из Нагорного Карабаха администрация президента Азербайджана официально опубликовал план «реинтеграции» армян. Документ состоит из пяти пунктов - в самом первом его пункте из пяти авторы подчеркивают, что «реинтеграция» армян произойдет на основе «принципов территориальной целостности и суверенитета Азербайджана».
Согласно опубликованному Баку плану, армяне Нагорного Карабаха должны быть полностью разоружены, а охрану общественного порядка на местах будут осуществлять азербайджанские полицейские. «Местное население может быть привлечено к работе органов внутренних дел», – отмечается в документе. Согласно документу, управление Нагорным Карабахом будет осуществляться через специальных представителей президента Азербайджана. Кроме того, в Карабахе «путем выборов будут формироваться органы местного самоуправления».
В экономической сфере Карабах входит в манатную зону, сельчане могут быть освобождены от всех налогов, кроме земельного налога. Что касается языковой политики, то, судя по опубликованному документу, никакого особого статуса в Нагорном Карабахе у армянского языка не будет. «Будут созданы условия для использования армянского языка», – это все, что написано в документе, опубликованном администрацией президента Азербайджана.
Опубликованный официальным Баку документ не дает ответа на главный вопрос: на кого он рассчитан, если на территории Нагорного Карабаха армян почти не осталось?