Հնդկաստանը պահանջել է կանադացի մոտ 40 դիվանագետների հայրենիք վերադառնալ մինչև հոկտեմբերի 10-ը։ Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նրանց խոսքով՝ Նյու Դելին սպառնացել է զրկել դիվանագիտական անձեռնմխելիության այս ցուցակից Կանադայի այն ներկայացուցիչներին, որոնք այդ ամսաթվից հետո կմնան Հնդկաստանում։
Կանադայի արտաքին գործերի նախարարությունը և Հնդկաստանի կառավարությունը հրաժարվել են մեկնաբանություններ տալ Financial Times-ին:
Կանադայի և Հնդկաստանի միջև հարաբերությունները սրվել են այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերի 18-ին Օտտավան որոշում կայացրեց վտարել Հնդկաստանի բարձրաստիճան դիվանագետներից մեկին այն մեղադրանքների պատճառով, որ երկրի հետախուզական ծառայությունները ներգրավված են կանադական սիկհ համայնքի ղեկավար Հարդիփ Սինգհ Նիջարի սպանության մեջ: Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին ասել է, որ այս դիվանագետը հնդկական հետախուզության ներկայացուցիչ է։ Ջոլին զգուշացրել է, որ Կանադան չի հանդուրժի որևէ միջամտություն իր գործերին։
Դրանից հետո Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Կանադայի դեսպան Քեմերոն Մաքքեյին և հայտնել նրան Նյու Դելիից նմանատիպ պատասխան որոշման մասին։ Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը կարծում է, որ կանադացի քաղաքական գործիչները բացահայտորեն համակրում են Խալիստանի ահաբեկիչներին և ծայրահեղականներին, ինչը խորը մտահոգություն է առաջացնում։ Օտտավայում Հնդկաստանի դեսպանատունը կասեցրել է վիզաների տրամադրումը։ Հնդկաստանի քաղաքացիներին նաև խորհուրդ է տրվել խուսափել Կանադա մեկնելուց։

India has asked Canada to recall over 40 of its diplomats from India, according to a report from the Financial Times.
New Delhi has set a deadline of October 10 for the repatriation, as informed by sources familiar with the matter.
According to them, New Delhi has threatened to remove Canadian representatives who will remain in India after that date from its list of diplomatic immunity.
Canada's foreign affairs ministry and the Indian government have declined to comment to the Financial Times.
Relations between Canada and India have been strained since Ottawa decided on September 18 to expel a senior Indian diplomat over allegations that the country's intelligence services were involved in the killing of Canadian Sikh community leader Hardeep Singh Nijjar. Canadian Foreign Minister Melanie Joly said that this diplomat is a representative of Indian intelligence, and warned that Canada will not tolerate any interference in its affairs.
After that, the Ministry of External Affairs of India summoned Canadian Ambassador Cameron MacKay and informed him about a similar retaliatory decision from New Delhi. The Ministry of External Affairs of India believes that Canadian politicians openly sympathize with terrorists and extremists in Khalistan, which causes deep concern. The embassy of India in Ottawa has suspended the issuance of visas. Also, Indian citizens have been advised to avoid traveling to Canada.