Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Յորղոս Գերապետրիտիսի հետ։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ և Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մանրամասները՝ իրադրության միջազգային քաղաքական և հումանիտար բաղկացուցիչները:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի 100.000-ից ավել հայության բռնի տեղահանման հետևանքով առաջացած հումանիտար մարտահրավերները և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից ուժի հետագա կիրառման կանխման, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների բացառման հրամայականը և կարևորել դրան ուղղված միջագզային դերակատարների միասնական քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության հարցերի:

3 октября состоялся телефонный разговор главы МИД Армении Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Греции Йоргосом Герапетритисом. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе МИД Армении.
Мирзоян проинформировал своего коллегу о подробностях ситуации, сложившейся в результате продуманной агрессивной политики Азербайджана, нацеленной на проведение этнической чистки в Нагорном Карабахе, затронув как международно-политическую, так и гуманитарную составляющую ситуации.
Он проинформировал о гуманитарных проблемах, вызванных насильственным перемещением более 100 тысяч армян из Нагорного Карабаха, и о программах, реализуемых Правительством Армении для их решения.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул абсолютную необходимость пресечения дальнейшего применения силы Азербайджаном и притязаний к территориальной целостности и суверенитету Армении, а также подчеркнул важность совместных шагов международных акторов, направленных на недопущение применения силы.
Были затронуты вопросы партнерства между Арменией и ЕС, а также сотрудничества в рамках международных организаций.