ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հեռախոսակապի միջոցով կխոսի «Յոթնյակի» (G7) ղեկավարների եւ եվրոպացի այլ դաշնակիցների հետ, ԱՄՆ նախագահը գործընկերներին կհամոզի շարունակել օգնությունն Ուկրաինային։ Այս մասին տեղեկացրել է Axios պորտալը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Բայդենը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, ըստ պարբերականի, կզանգահարեն Եվրոպայի իրենց գործընկերներին։ Եվրոպացի դիվանագետներից մեկը պորտալին ասել է, որ Բայդենի թիմը մտադր է տեղեկացնել, որ աշխատում է Կոնգրեսի հետ՝ Ուկրաինային ռազմական օգնությունը շարունակելու համար։ Քաղաքական դիմակայությունն ԱՄՆ ներսում կարող է օգնել Ռուսաստանին հակամարտության ընթացքում։
Կիրակի եւ երկուշաբթի Բայդենի աշխատակազմի ներկայացուցիչները զրուցել են ՆԱՏՕ երկրների գործընկերների հետ եւ համոզել, որ Կիեւն այսուհետ եւս աջակցություն ստանա։
ԱՄՆ Կոնգրեսը ընդունել է, որ Բայդենը հանգստյան օրերին ստորագրել է օրինագիծ, որը թույլ է տալիս շարունակել հատկացումները դաշնային կառավարության գործունեության համար 2024թ. ֆինանսական տարվա համաձայնեցված պետական բյուջեի բացակայության պայմաններում։ ԱՄՆ Հանրապետական կուսակցության նախաձեռնությամբ, սակայն, փաստաթղթից հանվել են Ուկրաինային նոր խոշոր ֆինանսական օգնության տրամադրման կետերը։ Խնդրվում էր 13 մլրդ դոլար Կիեւին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու համար։ 8,5 մլրդ դոլար էլ խնդրվում էր Ուկրաինային եւ մի շարք այլ երկրների տնտեսության եւ անվտանգության ոլորտում օգնելու համար։ Այս կետերը հանվել են։
Բայդենը կիրակի հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը կշարունակի օգնություն հատկացնել Կիեւին, եւ հանրապետականներին կոչ է արել աջակցել այդ նախաձեռնություններին։

Президент США Джо Байден в режиме конференц-связи поговорит с лидерами стран Группы семи (G7) и другими европейскими союзниками, американский лидер заверит коллег в продолжении помощи Украине. Об этом сообщил портал Axios со ссылкой на источники.
По данным интернет-издания, во вторник Байден и госсекретарь США Энтони Блинкен совершат звонки коллегам в Европе. Один из европейских дипломатов сказал порталу, что команда Байдена таким образом намерена сообщить, что она работает над соглашением с Конгрессом о продолжении финансирования военной помощи Украине. Также американская администрация надеется «снять опасения», что политическое противостояние внутри США может помочь России в ходе конфликта.
В воскресенье и в понедельник, отмечает портал, представители администрации Байдена различных уровней беседовали со своими коллегами в Европе странах НАТО и убеждали их, что Киев будет и дальше получать поддержку.
Конгресс США принял, а Байден подписал на выходных законопроект, позволяющий продолжать ассигнования на деятельность федерального правительства в условиях отсутствия согласованного государственного бюджета на 2024 финансовый год. Однако по инициативе оппозиционной Республиканской партии США из этого документа были исключены положения о выделении Украине новой крупной финансовой помощи. Исполнительная ветвь власти запрашивала у законодательной в качестве дополнительных расходов в 2023 финансовом году $13 млрд на экстренную военную помощь Киеву. Кроме того, $8,5 млрд было запрошено на содействие Украине и ряду других стран в сфере экономики и безопасности. Эти или какие-либо схожие пункты не вошли в одобренный Конгрессом документ, который был подписан Байденом в субботу вечером и обрел таким образом силу закона.
Байден заявил в воскресенье, что Вашингтон продолжит выделение помощи Киеву, и призвал республиканцев на Капитолийском холме поддержать инициативы такого рода.