Հռոմի ստատուտը պետք է վավերացվեր 20 տարի առաջ, միգուցե Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը պետք է ուսումնասիրության ուղարկվեր Միջազգային քրեական դատարան։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական ​​հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը։
«Մինչ այս մենք չունեինք մեկ փաստաթուղթ, որը կվերաբերեր Ադրբեջանի հանցագործությունների հետաքննության համար միջազգային դատարան փոխանցելու հնարավորությանը։ Միջազգային հանրությունը դեռ պատժամիջոցներ չի կիրառել Ադրբեջանի դեմ, բայց դա չի նշանակում, որ Ադրբեջանի վարքագիծը օրինական է»,- հավելել է նա։
Վարդանյանը զարմանք հայտնեց ՄԱԿ-ի առաքելության Լեռնային Ղարաբաղ կատարած ուշացած այցի հետ կապված, երբ հայերն արդեն տեղահանված էին, ինչպես նաև հնչեցրած գնահատականների առնչությամբ։ «ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում պետք է պարզենք, թե արդյոք նրանք կիսում են առաքելության կարծիքը, որը, ըստ էության, նույնպես հայտարարել է, որ այն չի կարող գնալ հեռավոր գյուղեր»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Նա մատնանշեց իրավիճակին միջազգային հանրության կողմից պատշաճ արձագանքի բացակայությունը. «Ավելին, զարմանալի է, որ մեր որոշ բարեկամ երկրներ դեռ հստակ չեն արձագանքել Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցածին և չեն էլ անդրադարձել նման խախտումներին, որոնք անգամ իրենց օրենսդրությամբ համարվում են ծանր հանցագործություն»,- պարզաբանեց պատգամավորը։
Միաժամանակ նա նաև տարակուսանք հայտնեց Սամվել Շահրամանյանի կողմից ստորագրված հրամանագրի առնչությամբ, ըստ որի՝ լուծարվում է Արցախի Հանրապետությունը։ «Պետության պատմության բացումն ու փակումը միայն հրամանագրի հիման վրա չի իրականացվում»,- նշեց Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ Սաֆարովը, ում մասին խոսում է Վարդանյանը, հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ առանց 30 տարի ներման իրավունքի։ Ադրբեջանի իշխանությունները Սաֆարովին բառացիորեն գնել են Հունգարիայից։ Նույն օրը Հայաստանը խզեց դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Հունգարիայի հետ։ Գործող իշխանությունները՝ վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ, որոշել են վերականգնել դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Հունգարիայի հետ։

The Rome Statute should have been ratified by Armenia 20 years ago; perhaps the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan by Azerbaijani officer Ramil Safarov in Hungary should have been sent to the International Criminal Court for investigation. Vladimir Vardanyan, chairman of the National Assembly (NA) Standing Committee on State and Legal Affairs and member of the ruling Civil Contract Party, told reporters this at the NA about this on Tuesday—and with respect to the NA approving the ratification of the Rome Statute of the International Criminal Court.
Ramil Safarov, whom Vardanyan was talking about, was sentenced by the Hungarian court to life imprisonment without parole for 30 years. The Azerbaijan authorities, however, literally bought Safarov from Hungary. On the same day, Armenia severed diplomatic relations with Hungary. But the current Armenian authorities have decided to restore these relations.
"Until now, we [i.e. Armenia] did not have a single document that would refer to the possibility of transferring Azerbaijan to the international court for investigation of crimes. The international community has not yet imposed sanctions against Azerbaijan, but this does not mean that Azerbaijan's behavior is legal," he added.
Also, Vardanyan expressed his surprise regarding the UN mission belated visit to Nagorno-Karabakh, when the Armenians there are already displaced, as well as regarding its assessments.
"We need to find out at the UN headquarters and the UN Security Council whether they share the opinion of the mission, which, in fact, also announced that it cannot go to remote villages," the Armenian MP emphasized.
Also, Vardanyan pointed to the lack of the international community’s proper response to the situation.
"Furthermore, it is surprising that some of our friendly countries have not yet responded clearly to what happened in Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh), and have not even addressed such violations which are considered a serious crime even by their legislation," added the Armenian lawmaker.
At the same time, he expressed his bewilderment regarding the decree signed by Artsakh President Samvel Shahramanyan, according to which the Artsakh Republic shall be dissolved as of January 1, 2024.
"The opening and closing of the history of a country is not carried out only on the basis of a decree," said Vardanyan.