Հռոմի ստատուտը պետք է վավերացվեր 20 տարի առաջ, միգուցե Ռամիլ Սաֆարովի կողմից հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանությունը պետք է ուսումնասիրության ուղարկվեր Միջազգային քրեական դատարան։ Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական ​​հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը։
«Մինչ այս մենք չունեինք մեկ փաստաթուղթ, որը կվերաբերեր Ադրբեջանի հանցագործությունների հետաքննության համար միջազգային դատարան փոխանցելու հնարավորությանը։ Միջազգային հանրությունը դեռ պատժամիջոցներ չի կիրառել Ադրբեջանի դեմ, բայց դա չի նշանակում, որ Ադրբեջանի վարքագիծը օրինական է»,- հավելել է նա։
Վարդանյանը զարմանք հայտնեց ՄԱԿ-ի առաքելության Լեռնային Ղարաբաղ կատարած ուշացած այցի հետ կապված, երբ հայերն արդեն տեղահանված էին, ինչպես նաև հնչեցրած գնահատականների առնչությամբ։ «ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում պետք է պարզենք, թե արդյոք նրանք կիսում են առաքելության կարծիքը, որը, ըստ էության, նույնպես հայտարարել է, որ այն չի կարող գնալ հեռավոր գյուղեր»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Նա մատնանշեց իրավիճակին միջազգային հանրության կողմից պատշաճ արձագանքի բացակայությունը. «Ավելին, զարմանալի է, որ մեր որոշ բարեկամ երկրներ դեռ հստակ չեն արձագանքել Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցածին և չեն էլ անդրադարձել նման խախտումներին, որոնք անգամ իրենց օրենսդրությամբ համարվում են ծանր հանցագործություն»,- պարզաբանեց պատգամավորը։
Միաժամանակ նա նաև տարակուսանք հայտնեց Սամվել Շահրամանյանի կողմից ստորագրված հրամանագրի առնչությամբ, ըստ որի՝ լուծարվում է Արցախի Հանրապետությունը։ «Պետության պատմության բացումն ու փակումը միայն հրամանագրի հիման վրա չի իրականացվում»,- նշեց Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ Սաֆարովը, ում մասին խոսում է Վարդանյանը, հունգարական դատարանի կողմից դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման՝ առանց 30 տարի ներման իրավունքի։ Ադրբեջանի իշխանությունները Սաֆարովին բառացիորեն գնել են Հունգարիայից։ Նույն օրը Հայաստանը խզեց դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Հունգարիայի հետ։ Գործող իշխանությունները՝ վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ, որոշել են վերականգնել դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Հունգարիայի հետ։

Римский статут нужно было ратифицировать 20 лет назад, возможно, убийство армянского офицера Гургена Маркаряна рамилем сафаровым нужно было отправить на изучение в Международный уголовный суд. Об этом в беседе с журналистами 3 октября заявил глава постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Владимир Варданян.
«У нас до этого не было ни одного документа, который касался бы возможности передачи преступлений Азербайджана на расследование в Международный суд. Международное сообщество пока не применило санкции в отношении Азербайджана, но это и не значит, что поведение Азербайджана законно», – добавил он.
Варданян выразил удивление запоздалым визитом миссии ООН в Нагорный Карабах, когда армяне уже были изгнаны, а также высказанными оценками. «Мы должны выяснить в штаб-квартире ООН и Совбезе ООН, разделяют ли они мнение миссии, которая, по сути, заявила также, что не смогла отправиться в далекие села», – подчеркнул парламентарий.
Он указал на отсутствие должной реакции со стороны международного сообщества на ситуацию.
«Более того,  удивительно, что некоторые из дружественных нам стран до сих пор четко не отреагировали на произошедшее в Армении и Арцахе и даже не коснулись таких нарушений, которые даже по их законодательству считаются тягчайшими преступлениями», – пояснил депутат.
Параллельно он выразил также недоумение подписанным указом, по которому ликвидируется Республика Арцах. «Открытие и закрытие истории государства не осуществляется на основе лишь указа», – заметил Варданян.
Напомним, что сафаров, о котором говорит Варданян, был приговорен венгерским судом к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. Власти Азербайджана буквально выкупили сафарова у Венгрии. В тот же день Армения разорвала дипломатические отношения с Венгрией. Действующие власти во главе с премьер-министром Пашиняном решили восстановить дипотношения с Венгрией.