Հոկտեմբերի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Աննիկեն Հյուիթֆիլդի հետ։
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարար Միրզոյանն իր նորվեգացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ և Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մանրամասները՝ անդրադառնալով խնդրի միջազգային քաղաքական և հումանիտար գործոններին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից 100.000-ից ավել բռնի տեղահանված բնակչության առաջնային կարիքների գնահատմանը և դրանց հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ջանքերին։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում կանխամտածված և փաստացի իրականացված էթնիկ զտումները հետևանք են նաև Ադրբեջանի կողմից անպատժելիության զգացողության և միջազգային դերակատարների ոչ պատշաճ ու հասցեական քայլերի: Այս համատեքստում կարևորվել է Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումների, տարածաշրջանն ապակայունացնելուն ուղղված քայլերի զսպման հրամայականը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Նորվեգիա երկկողմ օրակարգին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հարցերի:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 октября провел телефонный разговор с главой МИД Норвегии Анникен Хьюитфилд.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД республики, в ходе разговора Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате продолжающейся политики агрессии и этнических чисток со стороны Азербайджана в Нагорном Карабахе. В этом контексте он коснулся международных политических и гуманитарных факторов проблемы.
Было упомянуто и об оценке основных потребностей более чем 100 000 насильственно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха и усилиях правительства РА по их удовлетворению.
Мирзоян отметил, что преднамеренная и фактически осуществленная Азербайджаном этническая чистка в Нагорном Карабахе является также следствием чувства безнаказанности азербайджанской стороны и отсутствия надлежащих и адресных шагов со стороны международных акторов. В этом контексте была подчеркнута важность императива сдерживания максималистских амбиций Азербайджана и шагов, направленных на дестабилизацию региона.