Եվրամիությունը պատրաստ է համագործակցել Թուրքիայի հետ «կառուցողական հարաբերություններ՝ հանուն ընդհանուր բարգավաճման և կայունության», երկուշաբթի ասել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով խոսնակ Անա Պիսոներոն, փոխանցում է Anadolu-ն։
Եվրահանձնաժողովի ամենօրյա ճեպազրույցում լրագրողների հետ զրույցում Պիսոներոն ասել է, որ ԵՄ-ն «ռազմավարական շահագրգռվածություն ունի շարունակելու համագործակցությունը և փոխշահավետ հարաբերությունները Թուրքիայի և նրա ողջ ժողովրդի հետ»:
Նա վերահաստատեց դաշինքի պատրաստակամությունը՝ «համագործակցելու Թուրքիայի հետ՝ շարժվելու դեպի կառուցողական հարաբերություններ՝ հանուն ընդհանուր բարգավաճման և կայունության», որը հիմնված կլինի «մարդու իրավունքները, օրենքի գերակայությունը, միջազգային իրավունքը և կայունությունը հարգելու պարտավորությունների վրա՝ ի շահ մեր բոլոր քաղաքացիների»:
Պիսոներոն նաև ընդգծել է, որ ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև համագործակցությունբ աջակցում է «Արևելյան Միջերկրական ծովում կայուն, անվտանգ միջավայրին»:
Հունիսին ԵՄ առաջնորդների գագաթնաժողովի խնդրանքով Եվրահանձնաժողովը ներկայումս աշխատում է «ԵՄ-Թուրքիա հարաբերությունների վիճակի մասին զեկույցի» վրա, որը կհրապարակվի այս աշնանը, հավելել է նա:
Պիսոներոյի խոսքերը հնչել են այն բանից հետո, երբ կիրակի օրը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ԵՄ-ին մեղադրեց Թուրքիային տված խոստումները չկատարելու մեջ:
Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ է ներկայացրել 1987 թվականին, իսկ անդամակցության բանակցությունները սկսվել են 2005 թվականին, սակայն 2018 թվականին Եվրամիության խորհուրդը, որը ներկայացնում է ԵՄ անդամ երկրները, որոշել է դադարեցնել բանակցությունները։
Ըստ Անկարայի՝ բանակցությունները սառեցվել են ԵՄ որոշ անդամների կողմից քաղաքական խոչընդոտների պատճառով՝ ԵՄ-ին Թուրքիայի համապատասխանության հետ կապ չունեցող պատճառներով:

Евросоюз готов к взаимодействию с Турцией в целях «конструктивных отношений для общего процветания и стабильности», заявила в понедельник официальный представитель ЕС, пресс-секретарь по вопросам расширения Ана Писонеро, передает Anadolu.
Выступая перед журналистами на ежедневном брифинге Европейской комиссии, Писонеро заявила, что ЕС «стратегически заинтересован в продолжении сотрудничества и взаимовыгодных отношений с Турцией и всем ее народом».
Она подтвердила готовность блока «взаимодействовать с Турцией с целью продвижения к конструктивным отношениям для общего процветания и стабильности», которые будут строиться на «обязательствах по соблюдению прав человека, верховенства закона, международного права и стабильности на благо всех наших граждан».
Писонеро также подчеркнула, что сотрудничество между ЕС и Турцией поддерживает «стабильную, безопасную обстановку в Восточном Средиземноморье».
По просьбе саммита лидеров ЕС, состоявшегося в июне, Европейская комиссия в настоящее время работает над «докладом о состоянии отношений между ЕС и Турцией»,  который будет опубликован осенью этого года, добавила она.
Высказывания Писонеро прозвучали после того, как в воскресенье президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обвинил ЕС в невыполнении своих обещаний перед Турцией.
Турция подала заявку на вступление в ЕС в 1987 г., переговоры о вступлении начались в 2005 г., однако в 2018 г. Совет Европейского союза, представляющий страны-члены ЕС, принял решение о приостановке переговоров.
По мнению Анкары, переговоры были заморожены из-за политических препятствий со стороны некоторых членов ЕС по причинам, не связанным с пригодностью Турции к членству в ЕС.