Լեհաստանը պետք է բացատրի, թե ինչու են Աֆրիկայում և Ասիայում իր հյուպատոսությունները 1000 դոլարով վաճառում ժամանակավոր աշխատանքային վիզաներ միգրանտներին՝ մի սխեմայով, որը կարող է խաթարել տեղաշարժի ազատությունը ողջ Եվրոպայում, ասել է ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան:
Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասն ասել է, որ ճամփորդությունն ազատ ճանապարհորդության գոտում՝ հայտնի որպես Շենգենյան տարածք, որն ընդգրկում է 27 երկիր և ԵՄ երկրների մեծ մասը, ինչպես նաև Իսլանդիան, Լիխտենշտեյնը, Նորվեգիան և Շվեյցարիան, հիմնված է մասնակիցների միջև վստահության վրա:
«Այն, ինչ տեղի է ունենում Շենգենյան երկրներից մեկում, ազդում է շենգենյան բոլոր երկրների գործունեության վրա։ Ահա թե ինչու Լեհաստանի վիզային համակարգում խարդախության և կոռուպցիայի ենթադրյալ դեպքերը չափազանց մտահոգիչ են», - Ստրասբուրգում (Ֆրանսիա) ԵՄ օրենսդիրներին ասել է Սխինասը:
«Եթե երրորդ երկրների քաղաքացիներին տրվի Շենգենյան գոտում ազատ տեղաշարժվելու իրավունք՝ առանց համապատասխան պայմանների և ընթացակարգերի պահպանման, դա կնշանակի ԵՄ օրենսդրության, մասնավորապես՝ ԵՄ վիզային օրենսգրքի խախտում», - ասաց նա։
Լեհաստանի իշխանությունները, այդ թվում՝ իշխող կուսակցության առաջնորդը, պնդում են, որ սկանդալ չկա։ Նրանք պնդում են, որ ընթացող հետաքննությունը հանգեցրել է յոթ ձերբակալության, և որ 300-ից քիչ խախտումների դեպք է հայտնաբերվել։
Սակայն, Լեհաստանի ընդդիմության առաջնորդ Դոնալդ Տուսկը երկրի իշխող կուսակցությանը մեղադրել է կեղծավորության մեջ այն բանի համար, որ այն իբր մեծ թվով օտարերկրյա աշխատողների է թույլատրում երկիր՝ չնայած հակամիգրանտական  հռետորաբանությանը և սահմանային նոր պատին:
Լեհաստանի ՆԳՆ-ն հայտարարել է, որ «անցյալ տարի մահմեդական երկրներից 30 հազարից քիչ աշխատող է եկել»։
Եվրոպական հանձնաժողովը ԵՄ գործադիր մարմինն է և հետևում է դաշինքի օրենքների կիրառմանը։ Սխինասի խոսքով՝ հանձնաժողովը մի քանի հարցերի պատասխան է ուզում.
«Մենք հստակություն ենք ուզում, օրինակ, վիզաների և հյուպատոսությունների քանակի և տեսակների վերաբերյալ, ինչպես նաև վիզա ունեցողների գտնվելու վայրը», - ասաց նա:
«Մենք նաև հստակություն ենք ուզում կառուցվածքային միջոցառումների վերաբերյալ, որոնք Լեհաստանի իշխանությունները ձեռնարկում են՝ ապահովելու համակարգը հնարավոր խարդախությունից և կոռուպցիայից պաշտպանվելու համար», - ասել է Սխինասը. «Վստահությունը վերականգնելու համար մեզ պետք է լիակատար հստակություն»:
Ըստ ԵՄ Eurostat վիճակագրական գործակալության տվյալների՝ Լեհաստանն անցած տարի տրամադրել է մոտ 700,000 «առաջին կացության» թույլտվություն 148 ոչ ԵՄ երկրների քաղաքացիներին, այն դարձնելով առաջատարը նման թույլտվությունների տրամադրման հարցում: Այս թույլտվությունները ստացողներից պահանջվում էր մնալ Լեհաստանում, սակայն նույնականացման քարտերով անվճար ճանապարհորդությունը նրանց թույլ է տալիս հեշտությամբ տեղաշարժվել երկրում:

По словам высокопоставленного представителя Евросоюза, Польша должна дать разъяснения по поводу того, что ее консульства в Африке и Азии продавали временные рабочие визы мигрантам по тысяче долларов за штуку в рамках схемы, которая может подорвать свободу передвижения по Европе, сообщает The Associated Press.
Вице-президент Европейской комиссии Маргаритис Схинас заявил, что поездки в пределах зоны свободных поездок, известной как Шенгенская зона, в которую входят 27 стран и большинство стран ЕС, а также Исландия, Лихтенштейн, Норвегия и Швейцария, основаны на доверии между участниками.
«То, что происходит в одной из стран Шенгенской зоны, влияет на функционирование всех стран Шенгенской зоны. Именно поэтому предполагаемые случаи мошенничества и коррупции в польской визовой системе вызывают крайнюю озабоченность», - заявил Схинас законодателям ЕС в Страсбурге (Франция).
«Если гражданам третьих стран было предоставлено право свободного передвижения в пределах Шенгенской зоны без соблюдения соответствующих условий и процедур, то это равносильно нарушению законодательства ЕС, в частности, визового кодекса ЕС», - сказал он.
Высказывания Схинаса прозвучали как раз в то время, когда правящая партия Польши ведет кампанию по выборам 15 октября. Миграция является горячей темой выборов, и правящая партия «Право и справедливость» сталкивается с вопросами о предполагаемой схеме как раз в тот момент, когда она стремится занять свой пост на третий срок.
Польские власти, включая лидера правящей партии, настаивают на том, что никакого скандала нет. Они утверждают, что в рамках проводимого расследования было арестовано семь человек и что было выявлено менее 300 случаев нарушений.
Однако главный оппозиционный лидер Польши Дональд Туск обвинил «Право и справедливость» в лицемерии за то, что она якобы допускает большое количество иностранных рабочих, несмотря на антимигрантскую риторику и новую пограничную стену.
Министерство внутренних дел Польши заявило, что «в прошлом году из мусульманских стран приехало менее 30 000 рабочих».
Европейская комиссия является исполнительным органом ЕС и следит за применением законов блока. По словам Схинаса, комиссия хочет получить ответы на несколько вопросов.
«Мы хотим получить ясность, например, в отношении количества и типов затронутых виз и консульских учреждений, а также местонахождения владельцев виз», - сказал он.
«Мы также хотим получить ясность в отношении структурных мер, которые польские власти принимают для обеспечения защиты системы от возможного мошенничества и коррупции», - сказал Схинас -Нам нужна полная ясность, чтобы восстановить доверие».
По данным статистического агентства ЕС Eurostat, в прошлом году Польша выдала около 700 000 разрешений на «первое проживание» гражданам 148 стран, не входящих в ЕС, что делает ее лидером по выдаче таких разрешений. Получатели этих разрешений должны были остаться в Польше, однако свободный проезд по удостоверениям личности позволяет им легко перемещаться по стране.