Ցանկանում եմ ողջունել Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից Հռոմի ստատուտի հետ կապված որոշման ընդունումը, որը թույլ է տալիս Հայաստանին դառնալ Միջազգային քրեական դատարանի մաս։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, Հայաստանի արտգործնախարարության ղեկավարի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Ֆրանսիայի արտգործնախարար Կատրին Կոլոնան։
«Մյուս նշանների հետ մեկտեղ սա նույնպես շատ կարևոր նշան է, որը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը վճռականորեն գնում է դեպի ժողովրդավարություն և խաղաղություն, քանի որ չկա խաղաղություն առանց արդարության։
Հայաստանին Ֆրանսիայի կապվածությունը շատ դարերի պատմություն ունի: Մեր երկու ժողովուրդներին կապում է իրական խորը բարեկամությունը, և Ֆրանսիան հպարտ է, որ Հայաստանի բարեկամն է և կարողացել է երկարաժամկետ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին ու հայերին»,- նշել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը։

Хочу приветствовать принятие Национальным собранием Армении решения в связи с Римским статутом, что позволяет Армении стать частью Международного уголовного суда. Об этом сегодня, 3 октября, на совместной прсс-конференции с главой МИД Армении заявила глава МИД Франции Катрин Колонна.
«Вместо с другими знаками это также очень важный знак, который показывает, что Армения решительно идет к демократии и миру, потому что нет мира без справедливости.
Привязанность Франции к Армении насчитывает историю многих веков. Наши два народа связывает настоящая глубокая дружба, и Франция гордится тем, что является другом Армении и что сумела оказать продолжительную поддержку Армении и армянам»,- отметила глава МИД Франции.