Ցանկանում եմ ողջունել Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից Հռոմի ստատուտի հետ կապված որոշման ընդունումը, որը թույլ է տալիս Հայաստանին դառնալ Միջազգային քրեական դատարանի մաս։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, Հայաստանի արտգործնախարարության ղեկավարի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Ֆրանսիայի արտգործնախարար Կատրին Կոլոնան։
«Մյուս նշանների հետ մեկտեղ սա նույնպես շատ կարևոր նշան է, որը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը վճռականորեն գնում է դեպի ժողովրդավարություն և խաղաղություն, քանի որ չկա խաղաղություն առանց արդարության։
Հայաստանին Ֆրանսիայի կապվածությունը շատ դարերի պատմություն ունի: Մեր երկու ժողովուրդներին կապում է իրական խորը բարեկամությունը, և Ֆրանսիան հպարտ է, որ Հայաստանի բարեկամն է և կարողացել է երկարաժամկետ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին ու հայերին»,- նշել է Ֆրանսիայի արտգործնախարարը։

French Foreign Minister Catherine Colonna expressed her welcome for Armenia's National Assembly decision to join the Rome Statute, granting the country membership in the International Criminal Court. She made this announcement during a joint press conference with the Armenian Foreign Ministry on October 3.
Colonna emphasized the significance of this move, highlighting that it underscores Armenia's firm commitment to democracy and peace, as justice plays a pivotal role in achieving lasting peace.
She also stressed France's enduring historical ties with Armenia, emphasizing the deep friendship between the two nations. France takes pride in its role as a friend and supporter of Armenia and its people, providing long-term support over many centuries.