ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը երեքշաբթի կողմ է քվեարկել Ներկայացուցիչների պլատի խոսնակ Քևին ՄաքՔարթիի իմփիչմենթին, հայտնում է CNN-ը։
Նրան պաշտոնանկ անելու միջնորդության վերաբերյալ քվեարկությունը եղել է 216-210 հարաբերակցությամբ, ընդ որում ութ հանրապետական ​​կողմ է քվեարկել ՄաքՔարթիին խոսնակի պաշտոնից հեռացնելու օգտին:
ՄակՔարթիին հեռացնելու օգտին քվեարկած հանրապետականներն են Անի Բագսը, Քեն Բլոքը, Թայ Բուրշեթը, Էլի Քրեյնը, Էտո Գոդսը, Բոբ Գուդը, Նենսի Մեյսը և Մեթ Ռոզենդեյլը:
Ներկայացուցիչների պալատին պետք չէ ընտրել նոր խոսնակ, սակայն չկա հստակ այլընտրանք, որը կստանա ընտրություններում հաղթելու համար անհրաժեշտ աջակցությունը:
Երբեւէ Ներկայացուցիչների պալատի ոչ մի նախագահ պաշտոնանկ չի արվել իրեն հեռացնելու մասին որոշման արդյունքում։

Палата представителей США проголосовала за отстранение от должности члена Палаты представителей Кевина Маккарти в ходе исторического голосования во вторник, сообщает CNN.
Голосование по предложению об освобождении спикера от должности составило 216-210 голосов, при этом восемь республиканцев проголосовали за отстранение Маккарти от должности спикера.
Республиканцы, проголосовавшие за смещение Маккарти, это Ани Багз, Кен Блок, Ти Берчетт, Эли Крейн, Это Годс, Боб Гуд, Нэнси Мэйс и Мэтт Розендейл.
Палате представителей не нужно будет выбирать нового спикера, но нет четкой альтернативы, которая получила бы поддержку, необходимую для победы на выборах.
Ни один спикер Палаты представителей никогда прежде не отстранялся от должности в результате принятия резолюции об их отстранении.