Եվրամիությունը ողջունում է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի ստատուտի վավերացումը Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կողմից։ Հայաստանի նախագահի ստորագրությունից հետո որոշումն ուժի մեջ կմտնի։ Այս մասին նշվել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունում։
«ՄՔԴ-ն առաջին մշտական միջազգային դատարանն է, որն ստեղծվել է միջազգային հանրությանն անհանգստացնող առավել ծանր հանցագործությունները հետաքննելու եւ դատական հետապնդման համար։
ԵՄ-ն կոչ է անում բոլոր պետություններին, որոնք դեռ չեն միացել, միանալ Հռոմի ստատուտին։ Յուրաքանչյուր միացում Հռոմի ստատուտին միջազգային հանրությանը կմոտեցնի համընդհանուր մասնակցությանը եւ կամրապնդի անպատժելիությանը վերջ դնելու եւ հաշվետու լինելու մշակույթի զարգացմանը նպաստելու ընդհանուր վճռականությունը։
Միջազգային գործընկերների հետ միասին ԵՄ-ն կշարունակի աշխատել եւ նպաստել Հռոմի ստատուի վավերացմանն ու իրականացմանը, ինչպես նաեւ ՄՔԴ-ի ամբողջականությանը»։

The European Union welcomes ratification of the Rome Statute of the International Criminal Court (ICC) by the National Assembly of the Republic of Armenia on Tuesday. After the signature by the Armenian President, the decision will enter into force, Josep Borrell, the EU foreign policy chief has said in a statement.
“The ICC is the first permanent international court established to investigate and prosecute the most serious crimes of concern to the international community as a whole.
The EU calls on all States that have not yet done so, to accede to the Rome Statute. Every single accession to the Rome Statute brings the international community closer to universal participation and strengthens the shared resolve to end impunity and foster a culture of accountability.
Along with our international partners, the EU will continue to work for and promote the ratification and implementation of the Rome Statute, and the integrity of the ICC,” reads the statement.