Հոկտեմբերի 3-ին Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության (ՄԹ) դեսպան Ջոն Գալագերն այցելել է Գորիս՝ տեղում ծանոթանալու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված խոցելի բնակչությանն առնչվող իրավիճակին։ Նա հանդիպումներ է ունեցել ներկայումս Գորիսում գտնվող տեղահանված անձանց հետ՝ անմիջապես նրանցից տեղեկանալու իրենց կարիքների մասին, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) և «Մարդը կարիքի մեջ» կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ՝ տեղեկանալու տուժած անձանց ցուցաբերված աջակցության մասին։ Այս մասին NEWS.am_ին հայտնում են ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատնից:
Սեպտեմբերի 29-ին ՄԹ-ն հայտարարել էր ԿԽՄԿ-ին 1 միլիոն ֆունտ ստերլինգի չափով ֆինանսավորում տրամադրելու մասին։ Այն ուղղվելու է կենսական անհրաժեշտության դեղամիջոցների, առողջապահական ծառայությունների և այլ անհրաժեշտ աջակցության տրամադրմանը Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց, ովքեր լուրջ հումանիտար խնդիրների են առերեսվել։
Բացի այդ, «Start Fund»-ը (որի հիմնական դրամաշնորհատուներից է Միացյալ Թագավորությունը), տրամադրել Է 350,000 ֆունտ ստերլինգ` Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղափոխվածներին աջակցելու նպատակով։
Հայաստանում ՄԹ դեսպան Ջոն Գալագերն ասել է․
«Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակը ահռելի ծանրաբեռնվածություն է առաջացրել համայնքներում։ ՄԹ-ից ստացված ֆինանսական աջակցության միջոցով կենսական օժանդակություն կցուցաբերվի առավել խոցելի անձանց:
Միացյալ Թագավորությունը կշարունակի աջակցել Հայաստանի դիմակայունությանը, անվտանգությանն ու բոլորի համար տնտեսական հնարավորությունների զարգացմանը»։

UK Ambassador to Armenia John Gallagher on Tuesday visited Goris city of Syunik Province to learn more about the situation on the ground related to the vulnerable population displaced from Nagorno-Karabakh, Armenian News-NEWS.am is informed by the UK embassy in Armenia.
He met with displaced people currently in Goris to learn first-hand about their needs, as well as with representatives of international organizations such as UNICEF, the International Committee of Red Cross (ICRC) and People in Need, and to learn about the support provided to affected people.
On 29 September, the UK announced a £1 million funding to the ICRC as it provides life-saving medication, healthcare, and other essential support to vulnerable people from Nagorno- Karabakh who face acute humanitarian challenges.
In addition, The Start Fund—to which the UK is a major donor—has allocated £350,000 to support those arriving in Armenia from Nagorno-Karabakh.
UK Ambassador to Armenia John Gallagher said: “The situation related to the Nagorno-Karabakh events has put a tremendous amount of strain on communities. The financial aid from the UK will help families and give the most vulnerable people vital support. The UK will continue to support Armenia’s resilience, security, and development of economic opportunities for all.”