Եթե իմ հեռանալը կչեզոքացնի բոլոր մարտահրավերները, ապա ես դա կանեմ։ Ես չեմ կառչում աթոռից։ Բայց իմ բոլոր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ այդ դեպքում (նրա հրաժարականի դեպքում – խմբ.) տեղի կունենա հակառակը։ Սա պատճառներից մեկն է, թե ինչու դա տեղի չի ունենում։ Այս մասին հոկտեմբերի 4-ին խորհրդարանում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Մհեր Սահակյանի հարցին։
Պատգամավորը, մասնավորապես, նշել է. «2018-ին դուք ասում էիք, որ «կամ ես կլինեմ Հայաստանի վարչապետը, կամ Հայաստանը վարչապետ չի ունենա»։ Արդյունքում ստացանք պատերազմ և պարտություն։ 2021 թվականին դուք, աթոռից կառչած, «վերարտադրվեցիք» և ապացուցեցիք, որ կամ լինելու եք Հայաստանի վարչապետը, կամ Հայաստանը վարչապետ չի ունենա։ Արդյունքում մենք ամբողջությամբ հրաժարվեցինք Արցախից։ Դուք հիմա էլ եք տառապու՞մ եք այս մոլուցքով։ Եվ հիմա էլ եք կարծում, որ շարունակելու եք մնալ Հայաստանի վարչապետ, թե՞ Հայաստանն այլևս վարչապետ չի ունենա»։
«Մոլուցք» բառը փոխարինելով «հայեցակարգային մոտեցում» արտահայտությամբ՝ Փաշինյանը պարզաբանեց, որ մոտեցումը հետևյալն է՝ Հայաստանի ժողովուրդն իր ընտրությամբ պետք է որոշի, թե ով է լինելու Հայաստանի վարչապետը։
«2021 թվականի իրադարձությունները նկարագրելիս օգտագործեցիք «կառչել աթոռից» արտահայտությունը։ Ընդհակառակը, ես հրաժարական տվեցի, որպեսզի ևս մեկ անգամ բացեմ դռները Հայաստանի ժողովրդի առջև, որպեսզի արտահերթ ընտրությունների միջոցով նրանք որոշեն, թե ով է Հայաստանի վարչապետը»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը։
Նա պատգամավորի հայտարարությունները հակասական անվանեց.
«Մի կողմից ասում եք՝ եթե իշխանություն չլինենք, պատերազմ կլինի։ Մյուս կողմից՝ ժամանակին անընդհատ ասում էիք ու ասում, որ եթե մենք մնանք իշխանության, պատերազմ կլինի։
Իրականությունն այլ է. Ցավոք սրտի, Հայաստանի շուրջ գլոբալ իրավիճակը կախված է ոչ միայն իշխանություններից։ Ուրիշ բան, որ գլոբալ իրավիճակում մենք պետք է ճիշտ դիրքորոշում ընդունենք։ Ոչ միայն հիմա, այլև նախկինում միշտ չէ, որ հնարավոր էր ճիշտ դիրքորոշում որդեգրել։ Մենք խաղաղություն չունենք արդեն 30 տարի. Մենք ուղղակի ունեինք մի իրավիճակ, երբ պատերազմը ձգձգվեց՝ գուցե նույնիսկ Հայաստանի անկախության գնով և խամաճիկ դառնալով»,- հավելեց Փաշինյանը։
Այս խոսքերին արձագանքելով՝ Սահակյանն ասաց. «Դուք իրականացրել եք ազգի համար կործանարար քաղաքականություն։ Եվ հիմա անկախությունը պաշտպանելու պատրվակով փորձում եք Հայաստանին ու հայ ժողովրդին առերեսել էլ ավելի մեծ մարտահրավերների։ Վախեցեք Աստծուց և մի կործանեք երկիրը ամբողջությամբ, մի անցեք անդառնալի կետը: Թողեք ապրենք, հեռացե՛ք»։
«Ես չեմ ժխտում, որ մենք մարտահրավերների առաջ ենք կանգնել և միշտ ենք կանգնած եղել։ Կարևոր է հասկանալ, թե ինչ մարտահրավերների առաջ ենք կանգնած։
Եթե իմ հեռանալը կչեզոքացնի բոլոր մարտահրավերները, ապա ես դա կանեմ։ Ես չեմ կառչում աթոռից։ Բայց իմ բոլոր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ այդ դեպքում տեղի կունենա հակառակը։ Սա պատճառներից մեկն է, թե ինչու դա տեղի չի ունենում։
Դուք փորձեցիք այդ սցենարը Լեռնային Ղարաբաղում և այն իրագործեցիք։ Եվ ի՞նչ եղավ։ Արդյո՞ք դա ինչ-որ դրական բանի հանգեցրեց: Սա, իհարկե, չի կարող իրականացվել Հայաստանում»,- եզրափակեց վարչապետը։

Если моим уходом все вызовы будут нейтрализованы, то я это сделаю. Я не цепляюсь за кресло. Но все мои анализы показывают, что в таком случае (в случае его отставки – ред.) произойдет обратное. Это одна из причин того, почему этого не происходит. Об этом в парламенте 4 октября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от блока «Армения» Мгера Саакяна.
Депутат, в частности, отметил: «В 2018 году вы заявили, что «или я буду премьер-министром Армении или у Армении премьер-министра не будет». В итоге мы получили войну и поражение. В 2021 году вы, вцепившись в кресло, «воспроизвелись» и доказали, что или вы будете премьер-министром Армении, или у Армении премьер-министра не будет. В итоге мы полностью отреклись от Арцаха. Вы и сейчас страдаете этой манией? И сейчас считаете, что продолжите быть премьер-министром Армении или у Армении премьер-министра больше не будет?».
Заменив слово «мания» на  словосочетание «концептуальный подход», Пашинян пояснил, что этот подход заключается в следующем: народ Армении должен своим выбором решать, кто является премьер-министром Армении.
«С 2018 года, с тех пор, как я вышел из изолятора временного содержания, только и только народ Армении решает, кто будет премьер-министром Армении.
Описывая события 2021 года, вы использовали фразу «вцепившись в кресло». Наоборот, я подал в отставку, чтобы в очередной раз открыть народу Армении двери, чтобы он путем досрочных выборов решил, кто премьер-министр Армении», – подчеркнул глава правительства.
Он назвал заявления депутата противоречивыми.
«С одной стороны, вы говорите, что если мы не будем у власти, то будет война. С другой стороны, вы в свое время постоянно говорили и говорите, что если мы останемся у власти, то будет война.
Реальность иная. К сожалению, не только от властей зависит глобальная ситуация вокруг Армении. Другое дело, что в глобальной ситуации мы должны занять правильную позицию. Не только сейчас, но и в прошлом не всегда удавалось занять правильную позицию. У нас в течение 30 лет мира не было. Мы просто имели ситуацию, при которой оттягивалась война, возможно, даже ценой независимости Армении и путем превращения в марионетку», – добавил Пашинян.
Реагируя на эти слова, Саакян заявил: «Вы реализовали разрушительную для нации политику. И сейчас под предлогом защиты независимости пытаетесь поставить Армению и армянский народ перед еще большими вызовами. Побойтесь Бога и не разрушайте страну полностью, не переходите точку невозврата. Дайте жить, уходите».
«Я не отрицаю, что мы стоим перед вызовами и всегда стояли. Важно понять, перед какими вызовами мы стоим.
Если моим уходом все вызовы будут нейтрализованы, то я это сделаю. Я не цепляюсь за кресло. Но все мои анализы показывают, что в таком случае (в случае его отставки – ред.) произойдет обратное. Это одна из причин, почему этого не происходит.
Вы этот сценарий попробовали в Нагорном Карабахе и реализовали. И что получилось? Это привело к чему-то положительному? Конечно, в Армении такое не может быть реализовано», – заключил премьер-министр.