Եթե հայկական դրամի փոխարժեքը ցածր մնա, դա կարող է որոշակի ազդեցություն ունենալ շինարարական հատվածի վրա։ Այս մասին NEWS.am -ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Silver REA» անշարժ գույքի գործակալության ղեկավար Անդրանիկ Արությունովը։
Նա պարզաբանել է, որ շատ կառուցողներ ծրագրերն իրականացնում են դոլարային վարկային միջոցներով։
«Եթե այսպես շարունակվի կամ դրամի նկատմամբ դոլարի փոխարժեքն էլ ավելի բարձրանա, ապա կարող են խնդիրներ առաջանալ, քանի որ դժվար է պարտքերը սպասարկել բարձր փոխարժեքով, ուստի կառուցողների շահույթը սպասվածից ցածր կլինի»,- ընդգծել է Արությունովը։
Միաժամանակ փորձագետը ներկայումս քիչ հավանական է համարում կառուցողների սնանկացումը։
«Ժամանակի ընթացքում, երկարաժամկետ հեռանկարում, դա կարող է հանգեցնել նորակառույցների գների բարձրացմանը, սակայն այս պահին նման վտանգ չկա։
Երկրորդային շուկայում, նույն սցենարով, դոլարային արտահայտությամբ գները կնվազեն, սակայն քաղաքացիների մեծ մասը բնակարանները վաճառում է դրամով, քանի որ ֆիզիկական անձանց դոլարով հիփոթեքային վարկեր Հայաստանում այլևս չեն տրվում, դրանք տրվում են դրամով։
Բայց այս ամենը պարզ կդառնա ապագայում։ Դեռևս դժվար է ասել, թե շուկան իրեն ինչպես կդրսևորի մեկ-երկու օրվա ընթացքում տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին»,- հավելել է նա։

Если курс армянского драма останется низким, то это может оказать определенное влияние на жилищный сектор. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель агентства недвижимости «Silver REA» Андраник Арутюнов.
Он пояснил, что многие застройщики реализуют программы на долларовые кредитные средства.
«Если так продолжится и дальше или курс доллара к драму поднимется еще больше, то могут возникнуть проблемы, поскольку обслуживать долги по высокому курсу сложно, поэтому прибыль застройщиков будет ниже ожидаемой», – подчеркнул Арутюнов.
При этом эксперт на данный момент считает маловероятным банкротство застройщиков.
«С течением времени, в долгосрочной перспективе  это может привести к росту цен в новостройках, но на данный момент такой опасности нет.
На вторичном рынке при этом же сценарии в долларовом выражении цены упадут, но большая часть граждан продает квартиры в драмах, так как те же ипотечные кредиты физическим лицам в долларах в Армении больше не выдаются, они выдаются в драмах.
Но все это станет яснее в будущем. Пока сложно сказать, как на фоне происходящего в течение одного или двух дней поведет себя рынок», – добавил он.