Հոկտեմբերի 4-ին ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը հանդիպեց Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի Հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի (Alice Wairimu Nderitu) հետ՝ ներկայացնելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտումը և քննարկելու ստեղծված իրավիճակին արձագանքելու ուղղությամբ ՄԱԿ-ի կողմից նախաձեռնվող գործողությունները: Հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Անդրադարձ կատարելով Հատուկ խորհրդականի սեպտեմբերի 22-ի հայտարարությանը, որում վերջինս ահազանգել էր ռազմական գործողությունների արդյունքում քաղաքացիական բնակչությանը սպառնացող ոճրագործությունների, ներառյալ ցեղասպանության վտանգների մասին, ՀՀ դեսպանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանի ագրեսիայի կապակցությամբ ՄԱԿ մարմինների ներկայիս արձագանքը չի կարող բավարար համարվել` կարևորելով այս հարցում Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականի գրասենյակի առավել ակտիվ ներգրավումը։
ՀՀ մշտական ներկայացուցչի կողմից մասնավորապես շեշտվեց, որ արդեն հայաթափված Լեռնային Ղարաբաղ այցելած՝ Ադրբեջանում ՄԱԿ գրասենյակի համակարգմամբ առաքելության կողմից իրավիճակի խեղաթյուրված նկարագրությունը ադրբեջանական կողմից կիրառվում է էթնիկ զտումը կոծկելու և դրանում ՄԱԿ-ի դերը շահագործելու նպատակով: Կոչ արվեց ՄԱԿ մարմինների հետ համատեղ փաստահավաք այց կատարել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների հանդեպ Ադրբեջանի իրականացված ոճրագործությունները փաստագրելու և ճշգրիտ տեղեկատվություն ներկայացնելու համար:
ԳՔ Հատուկ խորհրդականը վերահաստատեց իր պատրաստակամությունը համապատասխան ջանքեր գործադրելու և ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող գործողություններին ներգրավելու ուղղությամբ:

On October 4, Mher Margaryan, the Permanent Representative of Armenia to the UN, held a meeting with Alice Wairimu Nderitu, the Special Adviser of the UN Secretary-General on Genocide Prevention and Deputy Secretary-General. During the meeting, Margaryan presented the ethnic cleansing carried out by Azerbaijan against the people of Nagorno-Karabakh and discussed how the UN is planning to respond to the situation.
Margaryan emphasized that the current reaction of UN bodies regarding Azerbaijan's aggression cannot be considered sufficient and called for more active involvement of the Office of the Special Counsel in genocide prevention efforts. He also pointed out that the distorted description of the situation by the mission that visited Nagorno-Karabakh, coordinated by the UN office in Azerbaijan, is being used by Azerbaijan to cover up ethnic cleansing.
He also called for a joint fact-finding visit to Nagorno-Karabakh with UN bodies to document the crimes committed by Azerbaijan against forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh and present accurate information.
The Special Adviser expressed readiness to make appropriate efforts and participate in activities carried out by the United Nations to address the situation.