Անհրաժեշտ  հիշել, որ Ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է: Այս մասին այսօր` հոկտեմբերի 25-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Փարիզի քաղաքապետ Բերթրան Դելանոեն, Երեւանում Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելուց հետո:
Նա հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայում օրինագիծ է շրջանառվում, որը նախատեսում է քրեական պատասխանատվություն սահմանել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողների համար:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում Փարիզի քաղաքապետը նաեւ եղեւնի է տնկել եւ այցելել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, այնտեղ գրառում հատարելով հյուրերի համար նախատեսված մատյանում:
Նշենք, որ Դելանոեն Երեւանում է գտնվում, մասնակցելու համար ֆրանկոֆոն քաղաքների ղեկավարների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեային մասնակցելու համար:

Необходимо помнить, что Геноцид – это преступление против человечества в целом. Об этом в беседе с журналистами 25 октября заявил мэр Парижа Бертран Деланоэ, после возложения  венка к  Мемориалу жертв Геноцида армян в Турции в Ереване.
При этом он напомнил, что во Франции инициирован законопроект, предусматривающий уголовное преследование за отрицание Геноцида армян.
В ходе посещения Цицернакаберда мэр французской столицы также посадил ель на Аллее памяти и посетил Музей-институт Геноцида, оставив запись в книге гостей.
Отметим, что Деланоэ находится в Ереване для участия в генеральной ассамблее Международной Ассоциации мэров франкофонных городов.