2001-ից 2021 թվականներին ամբողջ աշխարհում այրվել է մինչև 25 միլիոն հեկտար անտառ, ինչը համեմատելի է Մեծ Բրիտանիայի չափերի հետ: Այս եզրակացությանն են հանգել Քեմբրիջի և Ավստրալիայի ազգային համալսարաններից մի խումբ բրիտանացի և ավստրալիացի գիտնականներ։ Հետազոտությունը հրապարակվել է Nature Geoscience (NatGeo) գիտական ​​ամսագրում։
Զեկույցի համաձայն, վերջին տասնամյակում տարեկան անտառային հրդեհների թիվը եռապատկվել է: Առավել տուժել են Բրազիլիան, Ավստրալիան, Կանադան, ԱՄՆ-ը և Սիբիրը Ռուսաստանում։
Աշխարհի անտառներում հրդեհային վտանգի վատթարացման հնարավոր պատճառներից մեկն այն է, որ փայտահավաքն անտառներն ավելի խոցելի է դարձնում հրդեհների նկատմամբ: Սա փաստագրված է հարավ-արևելյան Ավստրալիայի մասերում, որտեղ անձեռնմխելի անտառները միշտ այրվում էին ավելի ցածր ինտենսիվությամբ, քան անտառահատվածները:
Հետազոտողները ասում են, որ անտառային հրդեհների հետ կապված իրավիճակը տեսանելի ապագայում կարող է հանգեցնել փայտի և թղթի պակասի:
Խնդիրը լուծելու ուղիներից մեկը պլանտացիաներում ավելի շատ փայտ աճեցնելն է: Նման պլանտացիաներում արդեն արտադրվում է առևտրային օգտագործման հիմնական տեսակների փայտի մեկ երրորդը: Այնուամենայնիվ, անտառային տնկարկները զբաղեցնում են բնական անտառների տարածքի միայն 3%-ը։
Անտառային ռեսուրսների պաշտպանության մեկ այլ կարևոր ռազմավարություն կլինի նոր տեխնոլոգիաների ներդրումն ավելի արագ հայտնաբերելու և այնուհետև արագ ճնշելու հրդեհները, ինչպիսիք են կայծակի հարվածներից առաջացած հրդեհները:
Նոր տեխնոլոգիաները և ավելի լավ պլանավորված և կառավարվող պլանտացիաները կարևոր նշանակություն կունենան ոչ միայն անտառները պաշտպանելու, այլև առևտրային փայտանյութի հոսքը և դրանից կախված արդյունաբերությունները պաշտպանելու համար, ասվում է զեկույցում:
Երեւանում սեփական տան ինքնաշեն վերելակի հորանում հայտնաբերվել է 26-ամյա երիտասարդի դի
Դեկտեմբերի 6-ին` ժամը 23։01-ին, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի...
Ողբերգական դեպք՝ Վանաձորում. հայտնի «Գլորիա» ֆաբրիկայից հիվանդանոց տեղափոխված Հնդկաստանի քաղաքացին մահացել է
Ոստիկանները և քննիչները պարզել են նաև, որ մահացածը Հնդկաստանի հանրապետության քաղաքացի Մոհամմադ Այլասինն է...
Այս գիշեր Մյասնիկյան պողոտայում բախվել են Maserati-ն եւ Toyota-ն. վարորդներն արգելափակվել են մեքենաներում

Between 2001 and 2021, up to 25 million hectares of forest, comparable to the size of the United Kingdom, were burned worldwide. A group of British and Australian researchers from the University of Cambridge and the Australian National University came to this conclusion. The research was published in the scientific journal Nature Geoscience (NatGeo).
According to the report, the number of annual wildfires has tripled in the past decade. The most affected were Brazil, Australia, Canada, US, and Russia’s Siberia.
One possible reason for the worsening fire risk in the world's forests is that logging makes forests more vulnerable to fire. This has been documented in parts of southeastern Australia, where untouched forests always burned at a lower intensity than deforested ones.
The wildfire situation could lead to wood and paper shortages in the foreseeable future, researchers say.
One way to solve the problem is to grow more wood on plantations. Such plantations already produce one-third of the main types of wood used commercially. However, forest plantations make up only 3% of the area of natural forests.
Another important strategy to protect forest resources will be to implement new technologies to more quickly detect and then quickly put out fires, such as those caused by lightning strikes.
New technologies and better planned and managed plantations will be essential not only to protect forests, but also to protect the flow of commercial timber and the industries that depend on it, the report said.