Իրականացվում է ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող հայերի իրավունքների պաշտպանության ծավալուն աշխատանք։ Այս մասին տեղեկացրել է արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը հունվարի 8-ի՝ 2023-ն ամփոփող  մամուլի ասուլիսում։
Նախարարը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերին ավելի քան 30 հայ գերիներ վերադարձել են տուն, Հայաստանն իր հերթին Ադրբեջանին է հանձնել երկու դատապարտյալի։ Մինասյանի խոսքով՝ իրականացվում է մեծ դիվանագիտական աշխատանք ԱԳՆ-ի եւ դեսպանությունների միջոցով՝ միջազգային հանրությանը տեղեկացնելու համար այն մասին, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել, այդ ինչ մարդիկ են (գերության մեջ գտնվող ԼՂՀ ղեկավարները- խմբ.), նրանց քաղաքական անցյալը։ Կատարվում են նաեւ ԿԽՄԿ այցելություններ, որն ապահովում է գերիների կապը հարազատների հետ։ ՀՀ կառավարության միջազգային-իրավական հարցերի գծով ներկայացուցիչը ակտիվորեն աշխատում է միջազգային դատական մարմիններում՝ գերիների իրավունքների պաշտպանության համար։ Վստահ եմ, որ ծավալուն աշխատանք է իրականացվում, եւ ապագայում կլինի այդ դատերի վճիռները ներկայացնելու հնարավորություն, ասել է Մինասյանը։

Extensive work is being carried out to protect the rights of the Armenians in Azerbaijani captivity. The Minister of Justice of Armenia, Grigor Minasyan, informed about this at Monday’s press conference to sum up their activities in 2023.
The minister reminded that in December, more than 30 Armenian captives were returned from Azerbaijan, and Armenia, in turn, handed over two Azerbaijani convicts to their country.
According to Minasyan, great diplomatic work is being carried out through Armenia’s foreign ministry and embassies to inform the international community about what actually happened, who those people—i.e. the past and present Nagorno-Karabakh leaders in Azerbaijani captivity—are, their political past.
Also, they are being visited by the ICRC, and this ensures these Armenian captives’ contact with their relatives, Minasyan noted.
The representative of the Armenian government in charge of international and legal matters actively works in international judicial bodies to protect the rights of these captives, he said.
"I am sure that extensive work is being carried out, and in the future there will be an opportunity to present the judgments in these cases," added the minister of justice of Armenia.