GALLUP-ը ներկայացրել է Հայաստանում անցկացրած հերթական հարցման արդյունքները, որն այս անգամ վերաբերել է ՀԱՊԿ-ի հետ խնդիրներին եւ Ֆրանսիայից սպառազինության մատակարարմանը։
Հարցման հեղինակները ներկայացրել են «ֆրանսիական համբույր» խորիմաստ անվանմամբ հարցման արդյունքները։ Այն կատարվել է փետրվարի 26-28-ին հեռախոսով։ Հարցման է ենթարկվել 1 100 մարդ։ Վրիպանքը կազմում է 3 տոկոս։
Հարցման արդյունքների համաձայն՝ 35 տոկոսը կարծում է, որ իրավիճակը, որում հայտնվել է երկիրը, իշխանությունների, արտաքին ուժերի գործողությունների հետեւանքն է՝ 29.9 տոկոս, աշխարհում տեղի ունեցող հակամարտությունների՝ ավելի քան 24 տոկոս։ Համապատասխանո՞ւմ է արդյոք վարչապետի՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունը սառեցնելու նախաձեռնությունը երկրի շահերին հարցին հարցվողների 23 տոկոսը պատասխանել է, որ միանշանակ համապատասխանում է, 13.9 տոկոսը կարծում է, որ ավելի շուտ համապատասխանում է, ավելի քան 16 տոկոսը կարծում է, որ ավելի շուտ չի համապատասխանում, ավելի քան 42 տոկոսը կարծում է, որ բնավ չի համապատասխանում։
Հարցին, թե պետք է արդյոք, որ Հայաստանը մնա ՀԱՊԿում, թե միանա ՆԱՏՕ-ին, ավելի քան 40 տոկոսը պատասխանել է, որ երկիրը պետք է չեզոքություն պահի եւ որեւէ ռազմական դաշինքում չլինի, 28 տոկոսը կարծում է, որ պետք է մնալ ՀԱՊԿ-ում։
Հարցին, թե արդյոք իշխանությունները բավականաչափ ջանքեր գործադրում են Բաքվում պահվող գերիներին ազատելու համար, 13,5 տոկոսը դրանք համարել է բավականաչափ, ավելի քան 12 տոկոսը՝ ավելի շուտ բավականաչափ, 15 տոկոսը՝ ավելի շուտ ոչ բավականաչափ, ավելի քան 44 տոկոսը՝ միանշանակ ոչ բավականաչափ։ Մոտ 80 տոկոսը կարծում է, որ կարող է պատերազմ լինել։
Մոտ 56 տոկոսը Ֆրանսիայի հետ ռազմական համագործակցության զարգացումը գնահատել է դրական, բացասաբար՝ միայն 4.7 տոկոսը։ 46 տոկոսը նախապատվությունը տվել է Ֆրանսիայից սպառազինություն գնելուն, 21,9 տոկոսը՝ ՌԴ-ից, 15.9 տոկոսը՝ Իրանից, այնուհետեւ ԱՄՆ-ից, Հնդկաստանից եւ Չինաստանից։
Մոտ 60 տոկոսը այս կամ այն կերպ ճիշտ չի համարել իշխանությունների որոշումը Արցախյան ազատագրական շարժման տարեդարձի միջոցառումներից հրաժարվելու մասին։
Հարցին, թե ընդունելի կլինի արդյոք գինը, եթե ԵՄ-ն որպես վիզային ռեժիմի ազատականացման պայման պահանջի դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից եւ ԵԱՏՄ-ից, 23.5 տոկոսը նման գինը համարել է միանշանակ ընդունելի, 19 տոկոսը՝ ավելի շուտ ընդունելի, 15 տոկոսը՝ ավելի շուտ անընդունելի, 32.9 տոկոսը՝ միանշանակ անընդունելի։

GELLUP представил результаты очередного опроса в Армении, который на сей раз касался проблем с ОДКБ и поставках вооружения из Франции.
Авторы опроса дали презентации итогов глубокомысленное название «французский поцелуй». Опрос проводился 26-28 февраля по телефону. Опрошены 1100 респондентов. Погрешность составляет 3 процента.
Согласно результатам опроса, 35 процентов считает, что ситуация, в которой оказалась страна, является следствием действий властей, внешних сил - 29.9 процентов, конфликтов в мире – свыше 24 процентов.  Соответствует ли инициатива премьер-министра заморозить членство в ОДКБ интересам страны, четь более 23 процентов считают, что однозначно соответствует, 13.9 считают, что скорее соответствует, более 16 процентов полагают, что скорее не соответствует, более 42 процентов считают, что абсолютно не соответствует.
На вопрос, нужно ли Армении оставаться в ОДКБ или присоединиться к НАТО, более 40 процентов заявили, что стране надо соблюдать нейтралитет и не быть ни в каком военном блоке, 28 процентов полагают, что следует оставаться в ОДКБ.
На вопрос, прилагают ли власти достаточно усилий для освобождения удерживаемых в Баку пленных, 13.5 процентов сочли усилия достаточными, более 12 процентов сочли усилия скорее достаточными, 15 процентов сочли усилия скорее недостаточными, более 44 процентов сочли однозначно недостаточными. При этом около 80 процентов, считают, что может быть война.
Около 56 процентов развитие военного сотрудничества с Францией оценили положительно, негативно лишь 4.7 процента. 46 процентов отдали предпочтение закупкам вооружения у Франции, 21.9 – РФ, 15.9 – у Ирана, далее США, Индия и Китай.
Почти 60 процентов опрошенных так или иначе сочли неправильным решение властей отказаться от проведения мероприятий в годовщину начала Арцахского освободительного движения.
На вопрос, будет ли приемлема цена, если ЕС в качестве условия начала либерализации визового режима потребует выйти из ОДКБ и ЕАЭС, 23.5 процентов сочли такую цену однозначно приемлемой, 19 - скорее приемлемой, 15 – скорее неприемлемой, 32.9 однозначно неприемлемой.