Քիմիկոսների խնդրի լուծումը ակադեմիական քաղաքն է։ Այս մասին, այսօր՝ մարտի 21-ին, ՀՀ կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժանա Անդրեասյանը` անդրադառնալով քիմիկոսների բողոքի ակցիային։
Ավելի վաղ հայտնել էինք` քիմիկոսները դժգոհում են, որ չեն կարողանում աշխատել. իրենց ինստիտուտի հարևանությամբ բազմաբնակարան շենք է կառուցվում։
«Սա նոր հարց չէ. մենք մի քանի տարի շարունակ մասնագիտական քննարկումներ ենք իրականացրել, նախարարությունը բազմիցս իր դիրքորոշումը հայտնել է, որ ինստիտուտի աշխատանքը պետք է ապահովվի, ու համապատասպան պայմաններ լինեն»,– նշեց նախարարը։
Ըստ նրա` խնդիրը բարդ է, ու այդ պատճառով ԿԳՄՍՆ–ն գտնում է, որ միակ լուծումը ակադեմիական քաղաքն է, որտեղ կլինի ամբողջական միջավայր գիտական հետազոտությունների համար, և այնտեղ ստիպված չեն լինի հարակից միջավայրի հետ հաշվի նստելու։
Հիշեցնենք` իշխանությունը պատրաստվում է ակադեմիական քաղաք կառուցել և այնտեղ տեղափոխել բուհերն ու գիտական համալսարանները` դրանք հավաքելով մեկ հարթակում։

Решение проблемы химиков - Академгородок. Об этом заявила в беседе с журналистами 21 марта министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян, касаясь акции протеста представителей Института тонкой органической химии.
Отметим, что химики жалуются на то, что не могут работать, поскольку рядом с их институтом строится жилой дом.
«Это не новый вопрос. Мы уже несколько лет ведем профессиональные обсуждения, министерство неоднократно выражало свою позицию относительно того, что работа института должна быть обеспечена и должны быть соответствующие условия», - заявила Андреасян.
По ее словам, это очень сложный вопрос, поэтому в МОНКС считают, что единственным решением является Академгородок, где будет создана полноценная среда для научных исследований.
Напомним, что власть Армении собирается построить Академгородок и переместить туда все вузы и научные центры, собрав их на одной площадке. Академгородок будет построен в 17-ом квартале Еревана.