Արեւմուտք-ՌԴ առճակատման պայմաններում Բրյուսելի հանդիպումը բերելու է այդ առճակատման սրմանը մեր տարածաշրջանում։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 4-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ապրիլի 5-ի Բրյուսելում սպասվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հանդիպմանը։
«Այս աշխարհաքաղաքական իրավիճակի պայմաններում այդպիսի հանդիպումը կարող էր օգտակար լինել Հայաստանին, բայց հիմա երբ այդպիսի առճակատում կա՝ Արեւմուտք-Ռուսաստան, ապա այդպիսի հանդիպումը վստահաբար բերելու է հենց այդ առճակատման ուժեղացմանը մեր տարածաշրջանում։
Լուրեր են պտտվում, որի հավաստիությունը չեմ կարող հաստատել, որ իբր մեզ փող են խոստանալու, բայց իմ կարծիքով Հայաստանի ակնկալիքը այդ հանդիպումից պիտի լինել՝ խնդրել ԵՄ-ին եւ ԱՄՆ-ին՝ ռեալ օգնեն վերականգնել Հայաստանի սուվերեն տարածքը, ազատ արձակվեն մեր գերիներն ու պատանդները, որ վերականգնվի արցախահայության իրավունքները։ ԵՄ-ն եւ ԱՄՆ-ն պետք է պահանջեն Հայաստանի կառավարիչից, որպեսզի Հայաստանում հաստատվի իրական ժողովրդավարություն, որպեսզի Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չլինեն, իրական պայքար լինի կոռուպցիայի դեմ, այլ ոչ թե ընտրողական եւ ոչ իրավաչափ միջոցներով հաշվերհարդար տեսնելը»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը։

В условиях противостояния Запада и России встреча в Брюсселе приведет к обострению этого противостояния в нашем регионе. Об этом сегодня, 4 апреля, в беседе с журналистами заявил третий президент Армении Серж Саргсян, коснувшись предстоящей 5 апреля в Брюсселе встречи премьер-министра Никола Пашиняна, председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена.
«В условиях иной геополитической ситуации такая встреча могла бы быть полезна Армении, но сейчас, когда существует такое противостояние Запад-Россия, такая встреча, несомненно, приведет именно к усилению этого противостояния в нашем регионе.
Ходят слухи, достоверность которых я не могу подтвердить, что якобы нам пообещают деньги, но, на мой взгляд, ожидания Армении от этой встречи должны заключаться в том, чтобы попросить ЕС и США реально помочь восстановить суверенную территорию Армении, освободить наших пленных и заложников, чтобы права армян Арцаха были восстановлены. ЕС и США должны потребовать от правительства Армении, чтобы в Армении была установлена реальная демократия, чтобы в Армении не было политзаключенных, чтобы была реальная борьба с коррупцией, а не сведение счетов избирательными и неправомерными средствами», - отметил Серж Саргсян.