Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` նոյեմբերի 11-ին, ընդունել է «Էփլ Քոմփյութեր» կորպորացիայի համահիմնադիր, ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի նախագահի 2011 թվականի մրցանակին արժանացած Սթիվ Վոզնյակին, որի ժամանակ տեղի է ունեցել մրցանակի հանձնման արարողությունը:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մրցանակի հանձնման առիթով տեղի ունեցած ընդունելության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
«Լուրերի հոսքին հետեւողները, անգամ նրանք, ովքեր չեն կիրառում իրենց առօրյա կյանքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցները, շատ լավ գիտեն, թե ով է Սթիվ Վոզնյակը եւ ինչ դերակատարում է ունեցել: Նա այն մարդն է, ով հեղափոխեց աշխարհը` նախաձեռնելով առաջին անհատական համակարգիչների ստեղծումը: Նրա շնորհիվ համակարգիչները դուրս եկան գիտական ու ռազմական հաստատություններից, մեծ հիմնարկներից եւ մտան յուրաքանչյուր բնակարան, յուրաքանչյուր մարդու կենցաղ: Ընդհանուր առմամբ, ես դեմ եմ հեղափոխություններին, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դրանք տեղի են ունենում քաղաքակրթության ոլորտում, այնպես՝ ինչպես ընդունվեց քրիստոնեությունը, ինչպես եղավ գրատպության, շոգեքարշի ստեղծման եւ, բնականաբար, համակարգիչների պարագայում: Սրանք ողջունելի հեղափոխություններ են:
Նրանք երկու ընկեր էին` երկուսն էլ Սթիվ անունով: Նրանցից մեկը` պարոն Ջոբսը, վերջերս անժամանակ հեռացավ կյանքից: Ձեր ընկերոջ կորստյան կապակցությամբ ես, իհարկե, ցավակցում եմ Ձեզ, նրա ընտանիքին, բարեկամներին, հարազատներին: Եվ վստահ եմ, որ Սթիվ Ջոբսը դեռ երկար տարիներ ոգեւորելու է շատ-շատ մարդկանց ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում:
Հուսով եմ, որ այս հատուկ մրցանակը եւ Սթիվ Վոզնյակի օրինակը ոգեշնչելու են Հայաստանի ընտանիքներին` խրախուսելու իրենց զավակների ուսումը, որպեսզի այդ երեխաներն էլ հասնեն բարձունքների եւ նման մեծ ծառայություն մատուցեն իրենց հայրենիքին եւ ամբողջ մարդկությանը: Այն որակները, որ Ձեզ, պարո՛ն Վոզնյակ, փոխանցել, ներարկել է Ձեր հայրը, մշտապես լինելու են արդիական եւ պահանջված: Ուսումնատենչությունը, աշխատասիրությունը եւ ազնվությունը թույլ են տալիս գրավել ոչ միայն Ուոլ Սթրիթը, այլեւ ամբողջ աշխարհը` առանց բռնության եւ պատերազմի: Մանավանդ որ, ինչպես հայտնի է, ամենից թանկագին ու կարեւոր հաղթանակներն այն հաղթանակներն են, որոնք ձեռք են բերվում քիչ կորուստներով կամ առանց կորուստների:
Այսօր Հայաստանն արդեն արձանագրել է զգալի առաջընթաց տեղեկատվական եւ թվային տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում: Այս ոլորտը Հայաստանի արդյունաբերության ամենաբարձր ավելացված արժեք ստեղծող եւ ամենաարագ զարգացող ճյուղն է, որն ամեն տարի արձանագրում է շուրջ 25 տոկոս աճ եւ առաջընթաց: Եվ ես ուրախ եմ, որ Հայաստանում արդեն գործում են 300-ից ավելի ընկերություններ, որոնք միավորում են 5000-ից ավելի մարդկանց ջանքեր, ովքեր ունեն սիրած աշխատանք, բարձր աշխատավարձ եւ պահանջված մասնագիտություն:
Խոսքիս այս հատվածում անպայման պետք է շնորհակալություն հայտնեմ այս մրցանակաբաշխությունը հնարավոր դարձրած բոլոր մարդկանց: Իմացե՛ք, որ սա ներդրում է Հայաստան երկրի եւ մեր ժողովրդի ապագայի համար, իսկական ծառայություն հայրենիքին, որ գնահատված է:
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ այս մրցանակին արժանանալու կապակցությամբ: Շատ ուրախ եմ, որ դուք այստեղ՝ մեզ հետ եք: Անկասկած, այս կարճատեւ այցի ընթացքում Դուք կծանոթանաք մեր երկրին եւ հուսով ենք, որ կսիրեք այն: Իսկ մենք միշտ սպասում ենք մեր բարեկամներին եւ պատրաստ ենք նրանց փոխանցելու մեր սերն ու ջերմությունը:
Շատ ուրախ եմ, որ Դուք այսօր Հայաստանում եք եւ ուրախ եմ, որ արդեն մինչ այստեղ գալն ասել եք, թե դարձել եք Հայաստանի դեսպանը: Դա մեզ համար մեծ պատիվ է, հպարտություն, եւ մենք Ձեզ երախտապարտ ենք»:
Հիշեցնենք, որ Սթիվ Վոզնյակը ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար Հայաստանի նախագահի մրցանակի երկրորդ արժանացողն է: Առաջին մրցանակը 2010թ. ստացել է «Ինտել» կորպորացիայի տնօրենների խորհրդի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը:
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը հիմնվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի 2009թ. հուլիսի 6-ի հրամանագրով` նպատակ ունենալով խրախուսել այս ոլորտի զարգացումը: Մրցանակն ամենամյա է եւ շնորհվում է ՏՏ ոլորտում բացառիկ ներդրում կատարած անձանց, ում ներդրումները` տեխնոլոգիական, կրթական, կազմակերպչական, ֆինանսական կամ այլ բնույթի, բերել են կամ բերում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում նշանակալի զարգացումների:

Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 11 ноября, принял сооснователя корпорации Apple Computer, лауреата премии президента Армении 2011 г. в номинации за всемирный вклад в развитие IT-сферы (Всемирная премия Information Technologies) Стива Возняка. В ходе встречи состоялась церемония вручения награды.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, во время приема по случаю вручения премии Серж Саргсян выступил с речью, сказав, в частности, следующее:
«Следящие за потоком информации и даже те, кто не пользуется технологическими средствами в своей повседневной жизни, очень хорошо знают, кто такой Стив Возняк. Это тот человек, который перевернул мир, создав первый в мире персональный компьютер. Благодаря ему компьютеры вышли из научных и военных учреждений, больших предприятий и вошли в каждый дом, в быт каждого человека. В целом я выступаю против революций, за исключением тех случаев, когда они происходят на глобальном уровне, так как было с принятием христианства, возникновением книгопечатания, создания паровоза и, естественно, в случае с компьютерами. Эти революции следует приветствовать.
Их было два друга, обоих звали Стив. Один из них, господин Джобс, недавно несвоевременно ушел из жизни. Я, конечно, в связи с потерей друга соболезную Вам, его семье, родным и близким. Я уверен, что Стив Джобс еще долгие годы будет вдохновлять многих людей как в Армении, так и во всем мире.
Надеюсь, что эта особая награда и пример Стива Возняка вдохновят армянские семьи на то, чтобы они отдавали детей учиться, что позволит им впоследствии достигнуть вершин и суметь хорошо послужить своей родине и всему человечеству. Те качества, которые Вам, господин Возняк, передал, вселил в Вас Ваш отец, всегда будут актуальными и востребованными. Любознательность, трудолюбие и честность позволяют без войны и насилия завоевать не только Wall Street, но и весь мир. Тем более, как известно, самыми важными победами является победы с малыми потерями или без потерь вовсе.
Сегодня в Армении зафиксирован ощутимый прогресс в развитии сферы информационных технологий. Эта сфера является самой быстрорастущей в промышленности Армении и создающей самую высокую добавленную стоимость. Каждый год она растет на 25%. Я рад, что в Армении уже действуют более 300 компаний, которые объединяют усилия более 5000 человек, трудящихся на любимой работе, получающих высокую зарплату и обладающих востребованной профессией.
Я вновь поздравляю Вас в связи с получением этой награды. Я очень рад, что Вы сегодня здесь, с нами. Несомненно, за время этого краткосрочного визита вы познакомитесь с нашей страной, и мы надеемся, что Вы полюбите ее. А мы всегда ждем наших друзей и всегда готовы передать им нашу любовь и тепло.
Я очень рад, что Вы сегодня в Армении, и рад, что до того, как прийти сюда, Вы сказали, что стали послом Армении. Это большая честь для нас, предмет гордости, и мы признательны Вам».
Напомним, что Стив Возняк является вторым лауреатом премии президента Армении 2011 г. в номинации за всемирный вклад в развитие IT-сферы (Всемирная премия Information Technologies). Первым эту награду в 2010 г. получил бывший глава совета директоров корпорации Intel Крэйг Баррет.
Премия президента Армении 2011 г. в номинации за всемирный вклад в развитие IT-сферы была основана 6 июля 2009 г. указом президента Армении Сержа Саргсяна. Цель премии – стимулировать развитие сферы. Премия вручается ежегодно. Лауреатами становятся лица, внесшие исключительный вклад в развитие IT-сферы.