Լատվիայի քաղաքացիություն ստանալ ձգտող հայերի մեծամասնությունը դա անում է հետագայում Եվրոպա տեղափոխվելու նպատակով: Նման անկեղծ կարծիք է հայտնել հայկական ծագմամբ Լատվիայի քաղաքացի, ուսանողուհի Արեւիկ Պարոնյանը` «Սարդարապատ» խմբավորման նախաձեռնությամբ կազմակերպված հանդիպման ընթացքում:
Աղջիկը ծնվել է Էստոնիայում, բայց երկու տարեկանից ապրում է Լատվիայում:  Ըստ նրա` Լատվիայի հայկական համայնքը այժմ բաղկացած է շուրջ երեք հազար անդամներից, եւ նրանք լավ ինտեգրվել են լատվիական հանրությանը»: Նրանց մոտավորապես կեսը Լատվիայի քաղաքացիներ են, մնացածը կեցության իրավունք ունեն: Լատվիայի քաղաքացիությունը զգալիորեն հեշտացնում է Արեւմուտք տեղափոխվելը, համոզված է Արեւիկը: Համապատասխանաբար, հայերն սկսել են  երեխաներին հիմնականում լատվիական դպրոցներ ուղարկել: 2009թ. Ռիգայում բացվել է Մերձբալթիկայի խոշորագույն հայկական եկեղեցին, դրան առընթեր կիրակնօրյա դպրոց է գործում, «Արարատ» թերթն է տպագրվում: Արեւիկ Պարոնյանի խոսքով` հայերի մեծամասնությունը Ռիգայում եւ Յուրմալայում ռեստորանային բիզնեսով են զբաղվում:
Անդրադառնալով քաղաքացիություն ստանալու խնդրին` նա նշել է, որ դա «միայն հայերինն չի վերաբերում»: Խոսքը «նատուրալիզացիայի գործընթացի» մասին է, որն սկսվել է ԽՍՀՄ փլուզումից հետո: Մասնավորապես, Լատվիայի քաղաքացիություն ստանալ ցանկացողները պետք է ոչ միայն  կատարյալ տիրապետեն լեզվին, այլեւ իմանան դրա պատմությունը:

YEREVAN. - Majority of Armenians seeking to obtain Latvian citizenship use it to resettle in Western Europe, Latvia’s citizen of Armenian descent, student Arevik Paronyan said during the meeting organized by “Sardarapat” initiative group.
Born in Estonia, Arevik has been living in Latvia from early childhood. According to her, the Armenian community in Latvia makes 3 thousand people who “are well integrated into Latvian society.” Approximately half of them are citizens of Latvia, the rest have residence permit. Latvian citizenship greatly facilitates settlement in the Western Europe. Accordingly, Armenians prefer their children attend Latvian schools.
The largest Armenian church in Baltic countries was opened in Riga in 2009. The community has a Sunday school and Ararat newspaper. According to Arevik Paronyan, most Armenians are engaged in restaurant business in Riga and resort city of Jurmala.