ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանի հետ օգոստոսի 2-ին այցելել է «Ռենդերֆորեսթ» ընկերություն, որն ավտոմատացված դիզայնի և տեսանյութերի ստեղծման առցանց հարթակ է: Հայտնում է ԲՏԱ նախարարությունից:
Այն առաջարկում է թվային բովանդակություն ստեղծելու գործիքների փաթեթ՝ ներառյալ տեսանյութեր, անիմացիաներ, վեբ կայքեր, տարբերանշաններ, մակետներ, սոցիալական մեդիայի գրաֆիկներ, սահիկաշարեր և այլն։ Հարթակն ունի ավելի քան 20 միլիոն օգտատեր ամբողջ աշխարհից։
Չնայած ընկերությունը հիմնադրվել է Երևանում 2013 թվականին, 2024 թվականին բացվել է ընկերության նոր գրասենյակը` «Վուդս» կենտրոնում, այս անգամ ևս՝ ոչ ստանդարտ մտահղացումներով ու լուծումներով։ Նոր գրասենյակը ունի 600 աշխատատեղ, միջոցառումների և կոնֆերանսների սրահներ։ Ունի նաև նորարարական կրթական կենտրոն տարեկան 2000 ուսանողի համար կրթական ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությամբ, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ գրադարան՝ 10 000 գրքային ֆոնդով։
«Վուդս» կենտրոնի տնօրեն Արթուր Սաֆարյանը նախարարին ներկայացնելով ընկերության անցած ուղին և ներկա գործունեությունը՝ ծանոթացրել է կենտրոնի բազմաֆունկցիոնալ հնարավորություններին, իրականացվող ծրագրերին, անդրադարձ է եղել նաև ընկերության կրթական կենտրոնին՝ Արդի Ակադեմիային։
Հանդիպմանը խոսվել է համագործակցության մի շարք հնարավորություններից, այդ համատեքստում՝ պետություն֊մասնավոր կապից: Նախարարը ներկայացրել է ոլորտի աջակցության վերաբերյալ նախարարության գործուն քայլերն ու դրանցից բխող հնարավորությունները, իրականացվող ծրագրերն ու առաջիկա պլանները:
«Ռենդերֆորեսթ»-ի պրոդուկտն ամբողջովին նախագծվել և ստեղծվել է Հայաստանում։ Ընկերության կապիտալը ևս ամբողջությամբ հայկական է։ Հատկանշական է, որ ընկերության արտադրանքի ավելի քան 97 տոկոսը արտահանվում է՝ Հայաստանը ներկայացնելով որպես բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի խոշոր արտահանող երկիր։ «Ռենդերֆորեսթ»-ի հաճախորդներից են ԱՄՆ կառավարության մարմինները, «Ջեներալ էլեկտրոնիքս»-ը, «Վոդաֆոն»-ը, «Քենոն»-ը և այլն։ 2015 թվականին բացվել է նաև կազմակերպության առաջին գրասենյակը Գյումրիում։ Ընկերությունը ՀՀ խոշոր հարկատու է, որտեղ աշխատում է ավելի քան 80 մասնագետ։

Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян и заместитель министра Рубен Симонян 2 августа посетили компанию «Рендерфорест», которая является онлайн-платформой для автоматизированного проектирования и создания видеороликов.
Компания предлагает набор инструментов для создания цифрового контента, включая видео, анимацию, веб-сайты, логотипы, макеты, графику для социальных сетей, слайд-шоу и многое другое. Платформа насчитывает более 20 миллионов пользователей со всего мира.
Компания была основана в Ереване в 2013 году,  а в 2024 году в центре «Вудс» открылся новый офис компании, с нестандартными идеями и решениями. В новом офисе 600 рабочих мест, залы для проведения мероприятий и конференций. Также здесь имеется инновационный образовательный центр с возможностью проведения образовательных программ для 2000 студентов в год, а также профессиональная библиотека, включающая 10 000 книг.
Директор центра «Вудс» Артур Сафарян представил министру пройденный путь и текущую деятельность компании, ознакомил с многофункциональными возможностями центра, реализуемыми программами, а также рассказал об образовательном центре компании - Академии Арди.
На встрече были обсуждени и возможности сотрудничества, в том числе в государственно-частном секторе. Министр представил шаги министерства по поддержке отрасли и вытекающие из них возможности, реализуемые программы и предстоящие планы.
Продукт «Рендерфорест» полностью спроектирован и создан в Армении. Капитал компании полностью армянский. Примечательно, что более 97 процентов продукции компании идет на экспорт, представляя Армению как крупную страну-экспортера в секторе высоких технологий. Среди клиентов «Рендерфорест» — правительственные учреждения США, «Дженерал Электроникс», «Водафон», «Канон» и другие. В 2015 году первый офис организации был открыт в Гюмри. Компания является крупным налогоплательщиком, в которой работают более 80 специалистов.