2022 թվականից սկսած Լիտվան ավելի քան 114 միլիոն եվրո է հատկացրել երկրում գտնվող ուկրաինացի փախստականներին։ Այս մասին հայտնում է BNS գործակալությունը՝ վկայակոչելով աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարության տվյալները։
«Հաշվի առնելով կառավարության կողմից այս շաբաթ հատկացված 8,7 միլիոն եվրոյի չափով միջոցները՝ 2022 թվականից ուկրաինացի փախստականներին սոցիալական աջակցության ընդհանուր գումարը գերազանցում է 114 միլիոն եվրոն»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Գործակալությունը նշում է, որ Լիտվայի կառավարությունը 8,7 մլն եվրո կհատկացնի ընտանիքներին երեխայի նպաստ վճարելու, դպրոցականների նյութական աջակցության, ջեռուցման և տաք ջրի կոմունալ փոխհատուցման համար։
2022 թվականից Լիտվան Ուկրաինայից ընդունել է ավելի քան 88 հազար քաղաքացու։ Նրանց մի մասը մեկնել է այլ երկրներ, ոմանք վերադարձել են հայրենիք։

Литва с 2022 года выделила более €114 млн находящимся в стране украинским беженцам. Об этом сообщило агентство BNS со ссылкой на данные министерства труда и социальной защиты.
«С учетом средств в размере €8,7 млн, выделенных на текущей неделе правительством, общий объем помощи украинским беженцам по социальной линии с 2022 года превышает €114 млн», — говорится в сообщении.
Агентство отмечает, что литовское правительство направит €8,7 млн евро на выплаты семьям пособий за детей, материальной поддержки школьников, коммунальных компенсаций за отопление и горячую воду.
По его данным, Литва с 2022 года приняла более 88 тыс. граждан с Украины. Часть из них выехала в другие страны, некоторые вернулись на родину.