Չինական արտադրության ռոբոտները անհանգստացնում են ամերիկացի օրենսդիրներին, եւ նրանցից ոմանք արդեն պահանջում են արգելել դրանք ԱՄՆ-ում, գրել է The New York Post-ը։
Չինական տարբեր ընկերություններ սկսել են արտադրել մարդանման ռոբոտներ, որոնք կարող են տուփեր տեղափոխել, շարժվել մեծ արագությամբ եւ անգամ վերարտադրել մարդու դեմքի արտահայտությունը։
Չինական առաջատար Unitree Robotics ընկերությունն ստեղծել է 90 000 դոլար արժողությամբ ռոբոտ, որը կարող է մեկ ժամում մինչեւ 11 մղոն (17,7 կմ/ժ) արագություն բացել։ Ավելի էժան՝ 16 000 դոլար արժողությամբ ռոբոտը կարող է հետ մղել հարվածները ձեռքերով եւ ոտքերով, ինչպես նաեւ մահակ օգտագործել։
Շատ այլ ընկերություններ ստեղծում են նման արտադրանք, նշել է ամերիկյան ԶԼՄ-ն։
Ջեյկոբ Հելբերգը, որը տնտեսության եւ անվտանգության գծով ամերիկա-չինական հանձնաժողովի անդամ է, Կոնգրեսին զգուշացնում է, որ դա սպառնում է աղետով, եթե Կոնգրեսը թույլ տա վաճառել ռոբոտները, որոնք արտադրվում են Պեկինին «ենթարկվող» ընկերություններում։
Հելբերգը հայտնել է, որ մարդանման տեխնոլոգիաների զարգացումը տեղի է ունենում «ցնցող արագությամբ»։
Չինաստանի Կոմկուսը կամ «պետության կողմից հովանավովող չարագործները կարող են օգտագործել ռոբոտները, որոնք ներկայում գովազդվում են որպես տան անվնաս օգնականներ, որպեսզի քաոս սերմանեն՝ լրտեսելով, խափանելով կարեւոր ենթակառուցվածքի օբյեկտները, անգամ ֆիզիկական վնաս պատճառելով ամերիկացիներին»,- կարծում է Հելբերգը։

Продвинутые роботы китайского производства с устрашающе реалистичными возможностями готовы выйти на мировой рынок, и некоторые американские законодатели уже требуют запретить их в США, пишет The New York Post.
Хотя это еще не получило широкой огласки, различные китайские компании начали выпускать человекоподобных роботов, которые способны переносить коробки, передвигаться с высокой скоростью и даже воспроизводить выражение человеческого лица.
Ведущая китайская компания Unitree Robotics разработала робота стоимостью 90 000 долларов, способного развивать скорость до 11 миль в час (17,7 км/ч).
Более дешевая версия за 16 000 долларов может поглощать удары руками и ногами, а также вращать дубинкой.
Многие другие фирмы разрабатывают аналогичные продукты в стадии разработки, утверждает американское СМИ.
Джейкоб Хелберг - член влиятельной американо-китайской комиссии по обзору экономики и безопасности, сыгравший ключевую роль в том, чтобы убедить Конгресс этой весной принять закон о принудительной продаже или запрете TikTok,-  является одним из самых громких ораторов, предупреждающих Конгресс о том, что он рискует катастрофой, если разрешит продажу роботов, произведенных фирмами, «подчиняющимися» Пекину.
Хелберг заявил, что развитие гуманоидных технологий происходит «с ошеломляющей скоростью».
По мере их совершенствования китайская Компартия или «спонсируемые государством злоумышленники могут использовать роботов, которые в настоящее время рекламируются как безобидные помощники по дому и сверхэффективные рабочие на конвейере, чтобы сеять хаос, шпионя, саботируя важнейшие объекты инфраструктуры или, в самых кошмарных сценариях, даже причиняя физический вред американцам», считает Хелберг.