Վաղը՝ օգոստոսի 12-ին ժամը 15:00-ին, Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի «Աջափնյակ-1» նստավայրում (հասցե՝ Նազարբեկյան 40), մեկնարկելու է «Հունիսի 12-ի» գործով դատավարությունը 16 մեղադրյալների նկատմամբ։ Այս մասին հայտնում է իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Նրանցից 15-ը մեղադրվում է խուլիգանության հոդվածով, մեկը՝ զանգվածային անկարգության։ 4 մեղադրյալ գտնվում է բանտային կալանքի տակ, 8-ը՝ տնային կալանքի, 2-ը՝ վարչական հսկողության, 2-ը՝ բացակայելու արգելքի։ Նիստը նախագահելու է դատավոր Արամայիս Ասատրյանը»,- հայտնել է նա։
Ըստ մեղադրանքի՝ Նարեկ Պետրոսյանին, Վաչիկ Խաչատրյանին , Կարմեն Մնացականյանին, Արմենակ Խաչատրյանի,Լևոն Սաֆարյանին, Ավետիք Ջիլավյանին , Սամվել Բաղդասարյանին, Տիգրան Սարիբեկյանին, Նաիրա Մինասյանին,Երվանդ Աղաբալյանին, Հարություն Մելիքյանին, Արմեն Հովսեփյանին, Կոնստանտին Տեր-Մովսեսյանին, Տիգրան Կլեկչյանին, Սևակ Սիմոնյանին առաջադրված է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով` մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանության հատկանիշներով: Մեղադրյալներից միայն Էդգար Յուխանաևն է մեղադրվում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի ` զանգվածային անկարգությաններին մասնակցելու հատկանիշներով:

Завтра, 12 августа, в 15:00, в резиденции «Ачапняк» Ереванского уголовного суда общей юрисдикции (адрес Назарбекяна 40) начнется судебный процесс над 16 обвиняемыми по делу «12 июня». Об этом сообщил правозащитник Рубен Меликян.
«15 из них обвиняются в хулиганстве, один - в массовых беспорядках. Четверо обвиняемых находятся под стражей, восемь - под домашним арестом, двое - под административным контролем, двое - под запретом отсутствия. На заседании будет председательствовать судья Арамаис Асатрян», - сказал он.
Согласно обвинению, Нареку Петросяну, Вачику Хачатряну, Кармен Мнацаканян, Арменаку Хачатряну, Левону Сафаряну, Аветику Джилавяну, Самвелу Багдасаряну, Тиграну Сарибекяну, Наире Минасян, Ерванду Агабаляну, Арутюну Меликяну, Армену Овсепяну, Констану Тер-Мовсесяну, Тиграну Клекчяну, Севаку Симоняну предъявлено обвинение по части 2 статьи 297 УК РА по признакам хулиганства, совершенного группой лиц. Среди обвиняемых только Эдгар Юханаев обвиняется по статье 327 УК РА за участие в массовых беспорядках.