Ալկոհոլի անվտանգ մակարդակ գոյություն չունի։ Օրական մեկ բաժակը կարող է ձեր կյանքը կրճատել մոտ երեք ամսով։ Իսկ ալկոհոլի օգտագործումը կարող է 23 տոկոսով բարձրացնել քաղցկեղի հավանականությունը։ Այսպիսին են բրիտանացի գիտնականի եզրակացությունները, որի աղմկահարույց հետազոտությունները ազդում են պետական քաղաքականության եւ ալկոհոլի սպառողների վրա ողջ աշխարհում, գրել է The Telegraph-ը։
Դոկտոր Թիմ Սթոկվելի աշխատանքը, որը հրապարակվել է The Lancet ամսագրում, ինչպես նաեւ այլ ազդեցիկ պարբերականներում, ոգեշնչել է ալկոհոլի դեմ պայքարի նոր միջոցների հարցում, որոնց արդյունքում Կանադայում եւ Ավստրալիայում իջեցվել են ալկոհոլի սպառման ամենօրյա նորմերը։ Հաջորդ տարի նրանց օրինակին կարող է հետեւել ԱՄՆ-ը, իսկ հակաալկոհոլային լոբբին Մեծ Բրիտանիայում դոկտոր Սթոկվելի աշխատանքն օգտագործում է՝ նման պայքարի պատրաստվելու համար։
Սակայն դոկտոր Սթոկվելի հարգարժան շատ գործընկերներ ասում են, որ սա դեռ վերջնակետը չէ, եւ հարցականի տակ են դնում նրա հետազոտությունը։ Նրանք կասկածի տակ են դնում նրա մոտիվները եւ մեղադրում նրան այն բանում, որ նա գործում է չափավորության  համաշխարհային լոբբիի կողմից, որը գաղտնի փորձում է արգելել ալկոհոլը։
Դոկտոր Սթոկվիլը հերքում է դա։ The Telegraph-ի հետ զրույցում նա իր հերթին մեղադրել է իր հակառակորդներին այն բանում, որ նրանց ֆինանսավորում է ալկոհոլային լոբբին, եւ հայտնել է, որ իր կապերը չափավորության ընկերությունների հետ թռուցիկ են եղել։
Հակաալկոհոլային ճանապարհը, որտեղ աշխատում է դոկտոր Սթոկվիլը, միայնակ չէ. գիտնականները, որոնց հետ նա համագործակցել է հետազոտություններում, եւ որոնք ընդգծում են ալկոհոլի վտանգը, ազդեցիկ պաշտոններ են զբաղեցնում խոշոր հաստատություններում, ինչպիսին է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը. նրանցից երեքը ներկայում մտնում են վեց մարդուց բաղկացած հանձնաժողովի մեջ, որը որոշելու է, թե արդյոք կիջեցվեն ԱՄՆ-ում ալկոհոլի սպառման նորմերը։
Դոկտոր Սթոկվելը, որը 2004-2010թթ. եղել է Կանադայի փսիխոակտիվ նյութերի օգտագործման հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրենը, անցած տարի հրապարակայնորեն բանավեճի է դուրս եկել, երբ դարձել է հանձնաժողովի կարեւոր անդամներից մեկը, որը կրճատել է Կանադայում 10 ըմպելիքների շաբաթական նորմը կանանց եւ 15 ըմպելիքների նորմը տղամարդկանց համար՝ հասցնելով յուրաքանչյուր սեռի համար երկու ըմպելիքի։
Դա դարձել է վերջին կաթիլը շատ գիտնականների եւ փորձագետների համար, որոնք The Telegraph-ին ասել են, որ կարդացել են հաշվետվությունն անվստահությամբ եւ եկել այն եզրակացության, որ սա այն բանի եւս մեկ օրինակ է, թե ինչպես է դոկտոր Սթոկվելը «հավաքում» ապացույցներն իր օրակարգին համապատասխան։
Բրիտանիայի կառավարության նախկին գիտնական Ռիչարդ Հարդինգը, որը 2011թ. հանդես է եկել զեկույցով անվտանգ խմելու մասին Համայնքների պալատի գիտության եւ տեխնիկայի կոմիտեում, The Telegraph-ին ասել է, որ դոկտոր Սթոկվելը սխալ է ընկալել պատճառահետեւանքային կապի հարաբերակցությունը։
«Դոկտոր Սթոկվելի հետազոտությունները ըստ էության համաճարակաբանություն են, այսինքն՝ պոպուլյացիաների ուսումնասիրություն,- ասել է դոկտոր Հարդինգը։- Դուք գրի եք առնում մարդկանց կենսակերպը, հետո նայում, թե ինչ հիվանդություններով են նրանք հիվանդանում, եւ փորձում եք հիվանդությունը հարաբերակցել նրանց կենսակերպի մի ինչ-որ ասպեկտի հետ։ Բայց դա ընդամենը հարաբերակցում է, ընդամենը զուգորդում։ Համաճարակաբանությունը երբեք չի կարող ինքնին պարազել պատճառահետեւանքային կապը»։

There is no safe level of alcohol. A single drink a day could shave almost three months off your life. And drinking can boost your cancer risk by 23 percent.
These are the findings of a controversial British scientist whose headline-grabbing research is influencing government policy and drinkers around the world, The Telegraph reports.
Dr. Tim Stockwell’s work—which has been published in The Lancet, among other esteemed organs—has inspired a new crackdown on alcohol that has seen daily drinking guidelines slashed in Canada and Australia. The US may next year follow suit, and the UK anti-alcohol lobby is using Dr. Stockwell’s work as it warms up for a similar fight.
But many of Dr. Stockwell’s respected peers say it is far from settled science and have cast doubt on his research. They question his motives and accuse him of being a front for a worldwide temperance lobby that is secretly attempting to ban alcohol.
Dr. Stockwell denies this. Speaking to The Telegraph, he in turn accused his detractors of being funded by the alcohol lobby and said his links to temperance societies were fleeting.
The anti-alcohol furrow Dr. Stockwell is plowing is not a lonely one: scientists he has collaborated with on research highlighting the dangers of alcohol are in positions of power at major institutions, such as the World Health Organisation; three are currently on the six-person panel that will decide if US drinking guidelines will be reduced.
Dr. Stockwell, who was director of the Canadian Institute for Substance Use Research from 2004 to 2010, began publicly courting controversy last year when he was a key member of a panel that slashed Canada’s recommended weekly allowance from 10 drinks for women and 15 drinks for men to two drinks for each sex.
However, it was the final straw for many fellow academics and experts who told The Telegraph they read the report in disbelief, concluding it was yet another example of Dr. Stockwell “cherry picking” the evidence to suit his agenda.
Former British government scientist Richard Harding, who gave evidence on safe drinking to the House of Commons select committee on science and technology in 2011, told The Telegraph that Dr Stockwell had wrongly taken a correlation to be causal.
“Dr Stockwell’s research is essentially epidemiology, which is the study of populations,” Dr Harding said. “You record people’s lifestyle and then see what diseases they get and try to correlate the disease with some aspect of their lifestyle. But it is just a correlation, it’s just an association. Epidemiology can never establish causality on its own.”