Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջին աշխատավարձը նվազել է և այժմ կազմում է մոտավորապես 800 հազար դրամ։ Դրա մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի առաջադեմ տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։ Նա պարզաբանել է, որ 2-3 տարի առաջ այս ցուցանիշը գերազանցում էր 1 միլիոն դրամը։
Կարապետյանը հավելել է, որ ոլորտում վերջին աճը Հայաստանում պայմանավորված է ռուս-ուկրաինական հակամարտության ֆոնին ընկերությունների և մասնագետների հոսքով։
«Միևնույն ժամանակ, նրանցից ոմանք մնացին, իսկ մի մասը հեռացավ երկրից՝ չհարմարվելով մեր էկոհամակարգին։ Դա նպաստեց ներկայիս անկմանը։ Անկման մյուս պատճառն էլ հարևան երկրներում գրավիչ հարկային քաղաքականությամբ էկոհամակարգերի ձևավորումն է։
Բացի դրանից, մեծ դեր է խաղում նաև համաշխարհային շուկայում տիրող իրավիճակը։ Այժմ տեխնոլոգիական աշխարհում ներդրումները նվազել են 70%-ով, ինչը պայմանավորված է ամերիկյան տնտեսությամբ, մասնավորապես՝ կորոնավիրուսի ժամանակաշրջանում վիթխարի քանակությամբ էժան փողերի ներարկումով և դրան ուղեկցող գնաճով։
Դա Հայաստանում՝ իբրև եվրոպական և ամերիկյան շուկաները սպասարկող երկրի՝ հանգեցնում է աշխատատեղերի կորստի»,- ընդգծել է փորձագետը։ Ըստ նրա՝ ավելի վաղ Հայաստան ժամանած նոր մասնագետների 70 տոկոսը լքել է երկիրը։
«Միևնույն ժամանակ, եթե մինչ ռուս-ուկրաինական պատերազմը ոլորտում կար 20 հազարից մինչև 30 հազար աշխատող, ապա այժմ նրանց թիվը հասել է մոտ 50 հազարի»,- նշել է նա։
Կարապետյանը գանգատվել է, որ Հայաստանում պետական մակարդակով ոլորտի երկարաժամկետ զարգացման ռազմավարության խնդիր գոյություն ունի:
«Ցավոք, գործընթացը դանդաղ է ընթանում։ Խոսքը միայն հարկային արտոնությունների մասին չէ։ Կարևոր է բացահայտել առաջնահերթ ոլորտները և ձգտել մեծացնել ներդրումները կրթության, հետազոտական ծրագրերի և այլնի մեջ:
Արագ աճի համար անհրաժեշտ է հարյուր միլիոնավոր դոլարներ գրավել։
Ոլորտի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել պետական պաշտոնյաների, դրանց թվում՝ Հայաստանի վարչապետի հետ, հնչել են առաջարկներ։ Հիմա սպասում ենք կառավարության արձագանքին»,- եզրափակել է Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրենը։

Средняя зарплата в сфере высоких технологий сократилась и сейчас составляет примерно 800 тыс. драмов. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил исполнительный директор Союза компаний передовых технологий Армении (UATE) Саркис Карапетян. Он пояснил, что 2-3 года назад этот показатель был на уровне свыше 1 млн. драмов.
Карапетян добавил, что последний рост в сфере в Армении был связан с притоком компаний и специалистов на фоне российско-украинского конфликта.
«При этом часть из них осталась, а часть – покинула страну, не приспособившись к нашей экосистеме. Это повлияло на наблюдаемый ныне спад. Другая причина спада – формирование экосистем в соседних странах с привлекательной налоговой политикой.
Кроме того, сказывается также ситуация на глобальном рынке. Сейчас в технологическом мире инвестиции сократились на 70%, что связано с американской экономикой, в частности, с вливанием большого количества дешевых денег в период коронавируса и сопровождающейся инфляцией.
Это ведет к тому, что в Армении как в стране, обслуживающей европейский и американский рынки, сокращаются рабочие места», – подчеркнул эксперт. По его словам, 70% новых специалистов, прибывших ранее в Армению, покинули страну.
«При этом если в сфере до российско-украинкой войны было от 20 тыс. до 30 тыс. сотрудников, то сейчас их стало около 50 тыс.», – сказал он.
Карапетян посетовал на то, что в Армении существует проблема долгосрочной стратегии развития сферы на государственном уровне.
«К сожалению, процесс продвигается медленно. Речь идет не только о налоговых льготах. Важно определить приоритетные направления и стремиться увеличивать инвестиции в сфере образования, в научно-исследовательских программах и так далее.
Для стремительного роста необходимо привлечь сотни миллионов долларов.
С чиновниками из Правительства, в том числе с премьер-министром Армении, представители сферы встречи проводили, предложения были озвучены. Сейчас ждем реакции государства», – заключил исполнительный директор Союза компаний передовых технологий.