«Հայաստան-Իրան սահմանը խաղաղության ու բարեկամության սահման է, և որևէ ուժ չի կարող այն խզել». այս մասին, ինչպես հայտնում է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատունը, ասել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ հանդիպմանը:
Ըստ X-ում արված հրապարակման՝ նա ընդգծել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը` միջազգային սահմանների անփոփոխելիության, ցանկացած աշխարհաքաղաքական փոփոխությանը դեմ լինելու և հարևանների տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու և միջազգային սահմանների անփոփոխելիության մասին Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշման կապակցությամբ։
«Հայաստանի և Իրանի սահմանը խաղաղության, բարեկամության ու խաղաղ համակեցության սահման է: Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերություններին, և որևէ ուժ չի կարող խզել Իրանի և Հայաստանի տարածքային կապը», - ասել է նա:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն, ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում ցանկացած ապաշրջափակում լինելու է Հայաստանի ներքին ինստիտուտների և նրա ազգային ու տարածքային ինքնիշխանության վերահսկողությամբ:

Ситуацию в регионе и армяно-иранские отношения обсудили посол ИРИ Мехди Собхани и секретарь Совбеза Армении Армен Григорян, сообщается на страничке дипмиссии в соцсети X. https://x.com/iraninyerevan/status/1833009552490438940
Главной темой на встрече была недопустимость открытия экстерриториального коридора через Армению в контексте разблокировки коммуникаций.
Как заявил Григорян, любые коммуникации по территории Армении должны находиться под ее контролем и национальным суверенитетом, и Ереван против любой «коридорной» логики.
Границу Армении и Ирана Григорян назвал границей мира и дружбы, добавив, что ни одна сила не способна это нарушить.
В свою очередь посол Ирана вновь напомнил принципиальную позицию Тегерана, выступающего против любых изменений границ в регионе.
Армянский чиновник поблагодарил дипломата за подобную позицию, заявив о важности отношений между Арменией и Ираном.