«Հայաստան-Իրան սահմանը խաղաղության ու բարեկամության սահման է, և որևէ ուժ չի կարող այն խզել». այս մասին, ինչպես հայտնում է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատունը, ասել է ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ հանդիպմանը:
Ըստ X-ում արված հրապարակման՝ նա ընդգծել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումը` միջազգային սահմանների անփոփոխելիության, ցանկացած աշխարհաքաղաքական փոփոխությանը դեմ լինելու և հարևանների տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն աջակցելու և միջազգային սահմանների անփոփոխելիության մասին Իրանի Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշման կապակցությամբ։
«Հայաստանի և Իրանի սահմանը խաղաղության, բարեկամության ու խաղաղ համակեցության սահման է: Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հարաբերություններին, և որևէ ուժ չի կարող խզել Իրանի և Հայաստանի տարածքային կապը», - ասել է նա:
Անվտանգության խորհրդի քարտուղարն, ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում ցանկացած ապաշրջափակում լինելու է Հայաստանի ներքին ինստիտուտների և նրա ազգային ու տարածքային ինքնիշխանության վերահսկողությամբ:

The Armenia-Iran border is a border of peace, friendship, and peaceful coexistence. The secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, said this at a meeting with Iranian Ambassador Mehdi Sobhani, reports the Iranian embassy in Armenia.
According to the respective post on X, Grigoryan emphasized Iran's position on the unchangeability of international borders, opposition to any geopolitical change, and support for the territorial integrity of its neighbors.
Also, the secretary of the Security Council of Armenia expressed his gratitude for Iran's position to support Armenia's territorial integrity and the unchangeability of international borders.
"The border of Armenia and Iran is a border of peace, friendship, and peaceful coexistence. Armenia attaches special importance to relations with the Islamic Republic of Iran, and no force can break the territorial link between Iran and Armenia," Grigoryan said.
Also , the secretary of the Security Council emphasized that any unblocking in the territory of Armenia shall be under the overseeing of the internal institutions of the country and its national and territorial sovereignty.