Միանշանակ, Ֆրանսիան նպաստում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի շուտափույթ ստորագրմանը, որը հիմնված է տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարգման վրա, ինչը խաղաղություն և կայունություն կբերի տարածաշրջանին։ Այս մասին սեպտեմբերի 16-ի առավոտյան Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն։
«Սա է Ալմաթիի հռչակագրի իմաստը։ Նույն գաղափարը ներկայացվել է Պրահայում 2022 թվականին»,- ասել է ֆրանսիացի նախարարը՝ հավելելով, որ դա հատկապես կարևոր է հիմա, երբ «Ռուսաստանը ոտնահարում է բոլոր կարևոր սկզբունքները Ուկրաինայում»։
Ֆրանսիայի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ Փարիզը նպաստում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սկսված սահմանների սահմանազատման գործընթացին, որը պետք է հիմնված լինի երկու երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վրա. «Հարավային Կովկասը պետք է դառնա խաղաղության և համագործակցության տարածաշրջան, սա հնարավորություն կտա ընդլայնելու առևտուրը և կբերի Հայաստանի բարգավաճմանը։ Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, Ֆրանսիան խաղաղություն է ուզում, միջազգային հանրությունը նույնպես խաղաղություն է ուզում։ Ադրբեջանը շուտով կընդունի COP 29-ը, Բաքուն մինչ այդ պետք է ցույց տա, որ ինքը նույնպես ձգտում է խաղաղության»,- ընդգծել է նախարար Սեժուրնեն։
Միաժամանակ, ֆրանսիացի նախարարը նշեց, որ ԵՄ առաքելությունը պետք է շարունակվի և հիշեցրեց, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերի մասին հաղորդումների վերաբերյալ հետաքննություն անցկացնելու մեխանիզմ ներդնել։ Նշենք, որ ադրբեջանական կողմը դեռևս չի արձագանքել Երևանի այս առաջարկին։

France promotes the signing of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan as soon as possible, based on respect for territorial integrity and sovereignty, which will bring peace and stability to the region. This was announced by French Minister for Europe and Foreign Affairs Stephane Sejourne at the press conference held in Yerevan on Monday morning.
"This is the meaning of the Almaty Declaration [of 1991]. The same idea was presented in Prague in 2022," said the French FM, adding that this is especially important now, when "Russia is violating all important principles in Ukraine."
The French official emphasized that Paris contributes to the process of border delimitation between Armenia and Azerbaijan, which should be based on the sovereignty and territorial integrity of both countries.
"The South Caucasus should become a region of peace and cooperation, this will give an opportunity to expand trade and bring prosperity to Armenia. Armenia wants peace, France wants peace, the international community also wants peace. Azerbaijan will soon host the COP29 [UN Climate Change Conference], Baku must show before that that it also strives for peace," stressed Sejourne.
Also, the French FM noted that the EU monitoring mission in Armenia needs to continue, and reminded that the Armenian prime minister’s office has proposed to introduce a mechanism to investigate the reports of the incidents that occur at the border with Azerbaijan.