Իմ վերաբերմունքը փաստաթղթի նկատմամբ պետք է արտահայտեմ որոշմամբ կամ հատուկ կարծիքով: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 24-ին, ՍԴ նիստից առաջ, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՍԴ դատավոր Սեդա Սաֆարյանը՝ անդրադառնալով նրան, որ այսօր ՍԴ-ն քննելու է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը:
Հարցին՝ այդ կանոնակարգում խութեր կա՞ն, ն արձագանքեց. «Ամեն ինչի մեջ խութեր կան, պարզապես դրանք պետք է հաղթահարվեն»:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Սահմանադրական դատարանը այսօր գրավոր ընթացակարգով քննում է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին կանոնակարգի սահմանադրականության հարցը:
Օգոստոսի 30-ին ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտնել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ստորագրել են սահմանագծման և սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգը։
Ըստ փաստաթղթի` Երևանն ու Բաքուն համաձայնել են սահմանազատումն իրականացնել 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի վրա, բայց այդ համաձայնությունը վերջնական չէ։
Կանոնակարգում նշվում է` գործընթացը հնարավոր է հետագայում` խաղաղության համաձայնագրի ընդունումից հետո, այլ սկզբունքներով ընթանա։
Կանոնակարգը 7 հոդված ունի, հիմնականում գործընթացին վերաբերող տեխնիկական տվյալներ են, ընդհանրական ձևակերպումներ։ 4-րդ հոդվածում, օրինակ, նշվում է սահմանագծի օպտիմալացման հնարավորության մասին։
Սեպտեմբերի 5–ին Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց Ադրբեջանի հետ սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին կանոնակարգի վավերացմանը։ Նույն օրը փաստաթուղթը ուղարկվեց Սահմանադրական դատարան։

Свое отношение к документу я должна выразить решением или особым мнением. Об этом заявила в беседе с журналистами 24 сентября судья Конституционного суда Армении Седа Сафарян, касаясь того, что КС сегодня рассмотрит вопрос конституционности регламента о совместной работе комиссий Армении и Азербайджана по делимитации границы.
На вопрос, есть ли какие-либо препятствия в этом регламенте, Сафарян ответила: «Во всем есть препятствия, их просто нужно преодолеть».
Отметим, что Конституционный суд РА 24 сентября рассмотрит в письменной форме вопрос о конституционности регламента о совместной работе комиссий Армении и Азербайджана по делимитации границы.
Напомним, что 30 августа Министерство иностранных дел Армении сообщило, что Армения и Азербайджан подписали положение о совместной деятельности комиссий по демаркации и делимитации границы.
Согласно документу, Ереван и Баку договорились провести делимитацию в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года, но это основание не является окончательным. В регламенте отмечается, что в дальнейшем, после принятия мирного соглашения, процесс может идти по другим принципам. Регламент состоит из 7 статей, в основном это технические данные, относящиеся к процессу, общие формулировки. В статье 4, например, упоминается возможность оптимизации границы.
Правительство Армении 5 сентября одобрило ратификацию документа. В тот же день он был направлен в Конституционный суд. После положительного ответа в КС документ будет отправлен в Национальное Собрание для ратификации.