Ուկրաինական հակամարտության արդարացի կարգավորմանը պետք է հասնել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության պահպանման պայմանով։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
«Մենք հատուկ հարաբերություններ ունենք երկու կողմերի հետ: Մենք չենք հրաժարվում նրանց լսելուց։ Ընկերը միայն ճշմարտությունն է ասում, մենք հենց այդպես ենք վարվում: Պատերազմի արդարացի լուծումը պետք է գտնել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»,- ասել է Ֆիդանը Hürriyet թերթին տված հարցազրույցում։
Նախարարի կարծիքով, երկու կողմերի հոգնածությունը կարող է նոր իրավիճակի հանգեցնել 2025 թվականին։ «Երկու կողմերն էլ չեն ցանկանում պարտվող համարվել, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև շփման եզրերի որոնումները շարունակվում են»,- ասել է նա՝ անդրադառնալով կողմերի հետ Թուրքիայի վարած երկխոսությանը։

Справедливое урегулирование украинского конфликта необходимо достичь при условии сохранения территориальной целостности Украины. Об этом заявил глава МИД Турции Хакан Фидан.
«У нас особые отношения с обеими сторонами. Мы не отказываемся выслушивать их. Друг говорит только правду, именно так мы и поступаем. Справедливое разрешение войны должно быть найдено в рамках территориальной целостности Украины», - сказал Фидан в интервью газете Hürriyet.
По мнению министра, усталость обеих сторон может привести к новой ситуации в 2025 году. «Обе стороны не хотят, чтобы их считали проигравшими в конфликте, поиски точек соприкосновения между Россией и Украиной продолжаются», - сказал он, говоря о диалоге, который ведет с ними Турция.