Հարավային Կորեայում Jeju Air ավիաընկերության մարդատար ինքնաթիռի կործանման հետևանքով 120 մարդ է զոհվել, հայտնում է հարավկորեական Yonhap գործակալությունը։
Իր հերթին, ամերիկյան Boeing-ը կիրակի օրը հայտնել է, որ կապի մեջ է Jeju Air-ի հետ՝ կապված հարավարևմտյան Մուան շրջանում ավիաընկերության Boeing 737-800 ինքնաթիռներից մեկի վթարի հետ:
«Մենք կապի մեջ ենք Jeju Air-ի հետ 2216 չվերթի առնչությամբ և պատրաստ ենք աջակցել նրանց,- ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ։- Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, և մեր մտքերը ուղևորների և անձնակազմի հետ են»:
Այսօր ավելի վաղ Jeju Air Boeing 737-800 ինքնաթիռը կործանվել է Մուան միջազգային օդանավակայանում, որը գտնվում է Սեուլից 288 կիլոմետր հարավ-արևմուտք:

Подтверждена гибель 120 человек в результате крушения пассажирского самолета авиакомпании Jeju Air в Южной Корее, сообщает южнокорейское агентство Yonhap.
В свою очередь американский авиационный гигант Boeing заявил в воскресенье, что в настоящее время он находится в контакте с авиакомпанией Jeju Air в связи со смертельной катастрофой одного из самолетов Boeing 737-800 авиакомпании в юго-западном округе Муан.
«Мы находимся в контакте с авиакомпанией Jeju Air по поводу рейса 2216 и готовы оказать им поддержку, - говорится в заявлении компании. - Мы выражаем наши глубочайшие соболезнования семьям, потерявшим близких, и наши мысли с пассажирами и экипажем».
Ранее в тот же день в международном аэропорту Муан, расположенном в 288 километрах к юго-западу от Сеула, потерпел крушение самолет Boeing 737-800 авиакомпании Jeju Air.