Հայաստանի կառավարությունը 2024 թվականի փետրվարի 13-ին հավանություն է տվել 2021-2027 թվականների Սևծովյան ավազանի համագործակցության Interreg ծրագրի ֆինանսավորման համաձայնագրին աջակցելու առաջարկությանը։ Դրա մասին ասված է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ։
Ծրագիրը, որի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 94 միլիոն եվրո, ներառյալ՝ ԵՄ բյուջեից տրամադրվող 85 միլիոն եվրոն, նպատակ ունի ամրապնդել Սևծովյան տարածաշրջանի երկրների միջև համագործակցությունը։
Ծրագիրն Սև ծովի ավազանի տարածաշրջանում 3 անդամ պետությունների և ԵՄ անդամ 5 գործընկեր երկրների՝ Ռումինիայի, Բուլղարիայի, Հունաստանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի միջև համագործակցության եզակի հարթակ է առաջարկում:
Հայաստանի մասնակցությունը ուղղակի ֆինանսական ներդրումներ չի պահանջի նրանից։
Ծրագիրը կենտրոնացած է «կանաչ» և «կապույտ» տնտեսությունների խթանման, շրջակա միջավայրի պաշտպանության, գիտական հետազոտությունների առաջխաղացման և նորարարական տեխնոլոգիաների խթանման վրա:
Դրամաշնորհ ստացողներ կարող են լինել պետական մարմինները, տեղական ինքնակառավարման մարմինները, հասարակական կազմակերպությունները, ակադեմիական հաստատությունները, ինչպես նաև մշակութային և գիտական կազմակերպությունները:
Հայաստանը մասնակցել է 2007–2013 և 2014–2020 թվականների Սևծովյան ավազանային ծրագրերին, որոնց շրջանակում ընդհանուր առմամբ բացահայտվել և իրականացվել է 119 ծրագիր Սևծովյան ավազանի 8 երկրներում։
Այս համաձայնագիրը համահունչ է ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին (CEPA)՝ ընդգծելով Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը խորացնելու Հայաստանի հանձնառությունը։

On February 13, 2024 the Armenian government approved a proposal to support the funding agreement for the Interreg Black Sea Basin 2021-2027 cooperation program. This is noted in a European Commission statement. The latter continues as follows:
“The programme, with a total budget of €94 million, including €85 million provided by the EU budget: the European Regional Development Fund (ERDF) and the Neighbourhood, Development, and International Cooperation Instrument (NDICI), aiming to enhance cooperation among the Black Sea region countries.
The programme offers a unique platform for cooperation between 3 Member States and 5 non-EU partner countries in the Black Sea Basin area: Romania, Bulgaria, Greece, Georgia, Turkey, Ukraine, and Moldova.
Armenia’s involvement will be on an in-kind basis, requiring no direct financial contributions from the country.
The program focuses on fostering “green” and “blue” economies, protecting the environment, advancing scientific research, and promoting innovative technologies. The programme is prepared also in line with the priorities of the EU Common Maritime Agenda for the Black Sea.
Eligible beneficiaries include state authorities, local government bodies, non-governmental organizations, academic institutions, and cultural and scientific organizations.
Armenia has been part of the 2007-2013 and 2014-2020 editions of the Black Sea Basin Program, under which a total of 119 projects were awarded and implemented in 8 countries surrounding the Black Sea Basin.
This agreement aligns with the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), underscoring Armenia’s commitment to deepening cooperation with the European Union.”